62 ח"כים בקריאה משותפת: לשקול כל החלופות למיקום מתקן הגז בחוף הכרמל

ביוזמת חברי הכנסת דב חנין (חד"ש), יוחנן פלסנר (קדימה) ויעקב אדרי (קדימה) הוגשה עצומה של 62 חברי כנסת הדורשת מיו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה וחבריה לבחון לעומק את מיקום מתקן הגז המתוכנן המתוכנן בחוף הכרמל בטרם קבלת החלטה.

לדברי חברי הכנסת, סקר הסיכונים בנושא בוצע על ידי היזם ובתהליך מזורז, ועולה החשש כי לא נבדקו עדיין לעומקן כל החלופות. חברי הכנסת הדגישו כי גם אם הקמת המפעל על גבי אסדה בלב ים תאריך ותייקר את בניית המפעל במידה סבירה, אפשרות זו מקובלת בעולם ותפחית את הסיכונים השונים לתושבים ולסביבה. חברי הכנסת דרשו כי את הבחינה המלאה להקמת המפעל יבצעו גורמים בלתי תלויים, שיוסמכו לכך על ידי המועצה הארצית.

מתוך דברי הח"כים בעצומה:
"אנו בטוחים כי חברי המועצה חולקים את ראייתנו כי הטעם העליון העומד לעיני המדינה הוא רווחת תושבי ישראל, לא רק זו המיידית, אלא גם לשנים הבאות. לפיכך יש לנקוט משנה זהירות בהחלטה בנושא רגיש שכזה; אחרי הכל, עדיף עיכוב קל בטווח הקצר מנזק מאוחר יותר".

ביום שלישי הקרוב תתכנס המועצה הארצית כדי לדון על המיקום בו יוקם מפעל לטיפול בגז שנמצא בקידוחי "תמר", "דלית" ו"לווויתן". המועצה הארצית הטילה על חברות דלק אנרגיה ונובל אנרג'י, החברות שמצאו את הגז, לבצע תוכנית מתאר אשר תקבע את מיקום המפעל לטיפול בגז. בחודשים האחרונים מתנהל מאבק רחב היקף של תושבי האזור ופעילים סביבתיים כנגד כוונת היזמים למקם את המפעל בין שדות ים לחוף הכרמל. תושבי האזור, ראשי המועצות, שרים וחברי כנסת דורשים לבחון ברצינות את אפשרות הקמת מפעל הגז על גבי אסדה בלב ים, כפי שנהוג בעולם. לטענת מטה המאבק, היזמים בחרו בהקמת המפעל ביבשה משיקולים של רווח כספי ורצון למכור את הגז במהירות האפשרית.

לדברי ח"כ דב חנין: "הכנסת הגז הטבעי לישראל לא תיבנה על התעלמות משיקולים סביבתיים ובטיחותיים. ההחלטה על מיקום מתקן הגז היא החלטה אסטרטגית בעלת משמעות עצומה לשנים רבות. לפיכך ההחלטה חייבת להתקבל רק לאחר שתבחן לעומקה חלופת האסדה הימית, שעל פניה, סכנותיה הסביבתיות והבטיחותיות נמוכות הרבה יותר".

לדברי ח"כ יוחנן פלסנר: "ההתגייסות של רוב מוחלט מקרב חברי הכנסת מכל סיעות הבית נועדה למנוע מצב של קבלת החלטה במחטף, בטרם תיבחנה לעומקן החלופות השונות למיקום המתקן. חברי כנסת מכל סיעות הבית הוכיחו כי בנושא בעל השלכות ארוכות טווח הם יכולים להתאחד ולפעול במשותף למען האינטרס הציבורי".

לדברי ח"כ יעקב אדרי: "אנחנו דורשים בדיקה מקצועית ובלתי תלויה של כל האפשרויות בנושא הובלת הגז, ובעיקר את נושא האסדה הימית."

תגים: , , , , , , ,

4 תגובות לפוסט "62 ח"כים בקריאה משותפת: לשקול כל החלופות למיקום מתקן הגז בחוף הכרמל"

 1. […] יחד עם חברי הכנסת יוחנן פלסנר (קדימה) ויעקב אדרי (קדימה) עצומה של 63 חברי כנסת מכל סיעות הבית למועצה הארצית לתכנון ובנייה בדרישה לשקול ברצינות את […]

 2. ערן א הגיב:

  אינני תומך בדעותיו של דב חנין במישור הפוליטי, אך הערכתי אותו עד כה כאיש ישר הלוחם בשחיתות ודואג לאיכות הסביבה. לפיכך שתיקתו הרועמת חמורה כפליים לנוכח החלטת שר התשתיות להעביר את המתקן אל חופי חדרה או עכו. זוהי פגיעה בוטה בצדק סביבתי ומוכיחה פעם נוספת את הקשר בין החלטות הממשלה להחלשת אוכלוסיות.
  האוכלוסייה בחוף דור או קיסריה, אף על פי שניסתה לדמות עצמה לאזרח הקטן, איננה מוחלשת כלל, מדובר באוכלוסייה חזקה מהעשירון העליון שחולשת על אחד האיזורים היקרים בארץ, מה עוד שרוב שטחי החופים באיזור סגורים לציבור הרחב. לכן ההחלטה הקלה הייתה להעביר זאת לעכו או לחדרה (הימור שלי שזה יהיה בעכו), מדובר באוכ' מעורבת קשת יום שאין באמתחתם, משאבים לשכור סוללת עורכי דין לשינוי ההחלטה או אפילו להפגין בגינה.
  ציפיתי מדב חנין שירים את נס המאבק למען האוכלוסיות החלשות, אך עד כה קולו נדם.

 3. אלון-לי הגיב:

  ערן שלום,
  ראשית משמח לשמוע כי אתה מתעניין במאבק החשוב של מיקום המבנה שישמש את תעשיית הגז בישראל.
  משק האנרגיה בישראל מחכה זמן רב (מדי) לכניסת הגז ואנו מברכים את הממשלה על פעולותיה לקידום כניסת הגז לישראל.
  עם זאת, החשיבות של הגז למשק האנרגיה בישראל איננה עיוורת ומתקן כה חשוב וכה אסטרטגי עם השלכות, סביבתיות, בריאותיות, נופיות וביטחוניות אינו יכול לקום בכל מקום. כמו כן, אין הצדקה כי המדינה תוותר על תמלוגיה ותעביר נכס כה יקר (כמעט במתנה) ליזמים.
  תושבי חוף דור הבינו שהסכנה הבטיחותית לישראל כתוצאה ממיקום המתקן באזור חוף דור תהיה בכייה לדורות לישראל בכלל. הם גם השכילו להבין כי העברת המתקן לאזורים אחרים ביבשה בישראל איננה הפתרון אלא אסדה בים.
  ח"כ חנין הצטרף למאבק ותומך בו. הבוקר הוא השתתף בהפגנה של התושבים אל מול המועצה הארצית לתכנון ובנייה וגם שם חזר על עמדתו. המקום האפשרי היחידי להקמת מתקן כה משמעותי בשטח ישראל הוא רק בים. לא בחדרה, לא בעכו ולא בחוף דור.
  ח"כ חנין ממשיך במאבק עד שתאושר הקמת אסדה בים.
  בברכה,
  שירלי רקח
  מנהלת הצוות

 4. […] יחד עם ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) החתמנו 62 חברי כנסת על עצומה חסרת תקדים שדרשה לבחון את חלופת האסדה הימית. בעקבות פנייתנו […]

כתיבת תגובה