כנסת ירוקה, וריקה

22.06.06 קטגוריית: ירוק

מי הח"כים ששברו היום, במו ידיהם, את מונופול חברת החשמל? ואיפה היו שרי הממשלה בעת ההצבעה על מסמך הכוונות הירוקות של כנסת ישראל? צפו בתיעוד הווידאו של הפגנת הכח של השדולה הסביבתית במשכן

אבנר ארד – NRG 21/6/2006 17:34

השדולה הסביבתית-חברתית, מודל מושב הכנסת ה-17, צבעה היום את המשכן בירוק. הפגנת הכח של השדולה, אשר 42 הח"כים החברים בה הופכים אותה לגדולה שבשדולות, נערכה ביוזמת העומדים בראשה, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור וח"כ ד"ר דב חנין.

אתם מוזמנים לצפות בכתבה המצולמת מאירועי היום שכללו, מעבר לשורה של דיונים בוועדות השונות ובמליאה, גם פעילות חתרנית (שלא לומר כמעט בלתי חוקית) של חלק מנבחרינו, ולנסות לענות על החידה: מה השתבש בהצבעה על מסמך ההצהרות הירוק של בית הנבחרים הישראלי.

רוח חדש

"בכנסת הנוכחית יש הרבה מאוד אנרגיה מתחדשת, ואני מאמין שיחד עם היו"ר החדש, ח"כ ד"ר דב חנין, נגיע להישגים נהדרים", אמר ח"כ מלכיאור וביקש להודות ליו"ר השדולה היוצא, ח"כ לשעבר עמרי שרון, שהיה שותפו לראשות השדולה בכנסת ה-16".

ח"כ ד"ר דב חנין, היו"ר הנכנס, ביקש להדגיש את הצד החברתי שהינו חלק מכל אתגר ובעיה סביבתית."הצדק הסביבתי הוא אלמנט מרכזי מאוד בהגנת הסביבה, מסביר ח"כ חנין, "צריך לדעת שכאשר קיים זיהום סביבתי, הוא פוגע בעיקר בעניים, במיעוטים, בנשים ובילדים".

בין ההתחיבויות שנשמעו לאורך היום בדיונים ובוועדות השונות בלטו הבטחתו של ח"כ מלכיאור, המשמש בתפקיד יו"ר ועדת החינוך, לדאוג לכך שהחינוך לאיכות הסביבה יהפוך למקצוע בתכנית הלימודים החל מבי"ס יסודי".

ח"כ חנין הציב את חוק "המזהם משלם" – חוק לפיו גובה הקנס שישלם גוף מזהם יעמוד על פי ארבע מהרווח שניסו להשיג ע"י גרימת הזיהום – בראש סדר העדיפויות של השדולה והבטיח "בעתיד כבר לא יהיה כלכלי לזהם".

השר לאיכות הסביבה, ח"כ גדעון עזרא, אמר כי הוא מצפה מחברי הכנסת שיתמכו הן בחקיקה, והן בהגדלת תקציב המשרד לאיכות הסביבה, שעומד כיום על פחות מעשירית אחוז (0.06% ליתר דיוק) מתקציב המדינה ואינו מאפשר לדבריו למשרד לתפקד. "למשרד חסרים מעל 60 תקנים של אנשי מקצוע", אמר עזרא, "לעיריית ת"א, לדוגמא, יש יותר פקחי סביבה מאשר למשרד האמון על אכיפת החוק בכל רחבי הארץ".

ועוד חדשה שיצאה מאירועי היום: אם לא יהיו תקלות לא צפויות, אמורה הממשלה לאשר בישיבתה הקרובה את שינוי שמו של המשרד לאיכות הסביבה ל"המשרד להגנת הסביבה". השינוי אולי קטן מבחינה לשונית אך לגבי פעילי סביבה רבים, הרואים במטבע הלשון "איכות סביבה" מושג מטעה ומזיק, מדובר בתיקון עוול היסטורי וסימן מעורר תקווה לרוח החדשה שהם מקווים שתנשוב במסדרונות השלטון.

פורסם: NRG 21/6/2006