אני מאמין

המציאות בישראל מפרידה כל הזמן בין יהודים לבין ערבים. אבל האינטרס של שני העמים שלנו הוא ביצירת שותפות שתהפוך את הארץ הזו למקום צודק ובטוח לכולנו. לכן, פעילות משותפת יהודית-ערבית, ופוליטיקה יהודית-ערבית משותפת הן יסוד מרכזי של הפוליטיקה שאני מאמין בה. שותפות יהודית-ערבית היא שחייה נגד הזרם, גם בציבור היהודי וגם בציבור הערבי. אבל נגד הזרם העכור של שנאת האחר והגזענות חייבים לשחות, ואני משוכנע גם שבסופו של דבר – אם נפעל נכון, נוכל גם לשנות את כיוונו של הזרם.

חתירה לשלום ישראלי-פלסטיני וישראלי-ערבי היא יסוד מרכזי שני בפוליטיקה שלי. עבור ישראל, השגת השלום היא הכרח קיומי. אם ישראל לא תדע למצוא דרך לחיות עם השכנים במרחב הערבי והמוסלמי הגדול שבתוכו אנחנו נמצאים, אין לנו עתיד כאן. שלום ישראלי-פלסטיני אמיתי צריך להבטיח לשני העמים צדק ועצמאות, והוא צריך לתת גם לעם הפלסטיני את מה שיש לעם בישראל – מדינה עצמאית.

הדרך לשלום היא מורכבת וקשה. אך ברור לי שהמציאות הנוכחית היא המסוכנת והקשה באמת. זו היא מציאות שבה המוני פלסטינים בשטחים נמצאים תחת כיבוש. מציאות שבה גם לישראלים וגם לפלסטינים אין ביטחון בסיסי, מציאות שבה נהרגים כל הזמן בני אדם, ובהם – רבים שהם אזרחים חפים מפשע. זו היא מציאות שבה בכל רגע עלולה לפרוץ מלחמה נוספת, קשה מקודמותיה.

ומעבר לכל אלה, מציאות המלחמה היא גם מה שמאפשר לדחוק הצידה מסדר היום את כל השאלות החברתיות, הכלכליות והסביבתיות הבוערות, ולמנוע את השינוי החברתי הגדול שצריך להתרחש כאן.

השינוי החברתי הגדול הוא אבן היסוד השלישית בהשקפת העולם שלי. אני משוכנע שהמערכת הכלכלית-חברתית הבלתי-שוויונית שבה אנו חיים חייבת שינוי עמוק. במערכת הזו מעטים טובעים בשפע חסר תקדים אבל רבים נותרים מאחור – עוני מסוגים חדשים מתרחב, שכבות הביניים נשחקות, ורשתות ביטחון חברתיות, שהושגו בעבר, מתפוררות. המערכת החברתית צריכה שינוי גדול. לשינוי הזה אני קורא "סוציאליזם". אך בסוציאליזם אין כוונתי לגעגוע למשטרים כושלים שהיו בעבר, וגם לא אהדה לעריצויות בהווה, שמתכסות תחת צבע אדום. סוציאליזם עבורי הוא חוסר-נכונות עמוק להסתפק בתיקונים נקודתיים במערכת החברתית הקיימת שמייצרת לא רק אי-שוויון חברתי, אלא גם משבר סביבתי דרמטי המאיים על קיומנו. על פי הבנתי, כדי להיות "ירוק" במציאות של היום, צריך להיות "אדום" מאוד. וכדי להיות "אדום" אמיתי, צריך להיות גם לגמרי "ירוק".


מספר טקסטים שכתבתי בשלבים שונים של חיי ומוסיפים להיות רלוונטיים גם לאתגרים העומדים בפנינו כיום, מספקים יחד תמונה טובה של השקפת העולם המניעה אותי בדרכי הפוליטית:

מה לעשות עכשיו? ימין מסוכן ותוקפני צובר כוח בתקופה זו אצלנו וברחבי העולם. במאמר שכתבתי בהארץ ניתחתי את הסיבות לכך ואיזה מענה על השמאל להציב.

להציב מול הימין חלופה סוציאליסטיתמשבר הליברליזם בו אנו מצויים מייצר סכנות גדולות אך גם הזדמנויות. במאמרי זה אני מנתח את חולשותיו ומדוע דווקא שמאל סוציאליסטי יכול לייצר פוליטיקה מלהיבה ומנצחת.

שינוי החברה מחייב שינוי בשמאלאת המכתב הזה פרסמתי כאשר נבחרתי לכנסת והוא מכתב לחברי בשמאל, בארגוני השלום והחברה האזרחית ובו עקרונות שעל פיהם לדעתי יש לבנות את השמאל מחדש.

האם עולם אחר אפשרי? הטקסט הזה הוא פרק הסיום מתוך ספרי על גלובליזציה, הכולל את השקפתי על המערכת הכלכלית המקומית והעולמית ומדוע אני סבור שללא אימוץ של חשיבה ומדיניות מקיימת בכל התחומים לא יהיה עתיד למקום הזה ולילדינו.