המשטרה: מפגינים נגד המלחמה השליכו צואה

06.08.06 קטגוריית: שלום ודמוקרטיה

המשטרה: מפגינים נגד המלחמה השליכו צואה

צעדה של כשעה ברחוב קינג ג'ורג' בתל אביב הסתיימה בהתפרעות. לטענת המשטרה, כמה מפגינים סירבו לפנות את הכביש, זרקו לכיוון השוטרים מקלות, ביצים ושקיות עם צואה

אבי כהן, Ynet

שני מפגינים נעצרו הערב (שבת) במהלך הפגנה שנערכה בתל אביב במחאה על פעולות צה"ל בלבנון.

ההפגנה השבועית של פעילי השמאל החלה ברחוב קינג ג'ורג', סמוך לדיזנגוף סנטר, ונמשכה בצעדה על הכביש לכיוון נחלת בנימין, כשהפעילים חוסמים את הכביש לתנועת כלי רכב. למרות הסיכום עם המשטרה שרק 1,500 מפגינים יטלו חלק בצעדה, התייצבו במקום מספר כפול של מפגינים, והשוטרים אישרו אותה בכל זאת.

השוטרים מול המפגינים (צילום: אבי כהן)
השוטרים מול המפגינים (צילום: אבי כהן)

כעבור כשעה של הליכה, הגיעו הצועדים לרחוב אלנבי. המפגינים פינו את הכביש, המשיכו לכיוון המדרחוב של נחלת בינימין, והתנועה חזרה לזרום. בשלב מסוים, אומרים במשטרה, כמה עשרות של פעילים אנרכיסטים ביחד עם מספר מפגיני שמאל ירדו שוב לכביש כשהם חוסמים את התנועה.

לדברי שוטרי מרחב ירקון, הם ניסו למנוע את ההפרעה לתנועה, ובתגובה החלו המפגינים להתפרע, השליכו לעברם מקלות, ביצים וגולת הכותרת – שקיות עם צואה. השוטרים עצרו שני מפגינים. לאחר מכן המשיכה ההפגנה בשקט בנחלת בנימין. יונתן פולק, מתנועת "אנרכיסטים למען הגדר", שהיה בהפגנה, טוען כי לא הושלכו שקיות עם צואה על השוטרים וכי פעילי הארגון כלל לא התפרעו. "לא הייתה שום התפרעות – מלבד ההתפרעות מצד המשטרה שהייתה להוטה אלי קרב מול המפגינים".

חברת הכנסת לשעבר, יעל דיין, שנאמה בהפגנה זכתה למחיאות כפיים כשאמרה ש"צריך להחזיר את החיילים מלבנון מיד", אך הקהל השמיע קריאות בוז כשטענה: "המלחמה היתה מוצדקת בתחילתה". בין הנואמים היה גם זהר מילגרום, חייל מילואים שקיבל צו 8, שסיפר לקהל כי בכוונתו להודיע מחר על סירובו לשרת בלבנון: "אני לא מוכן בשום אופן להיות שותף לפשעי המלחמה שהמדינה עושה. ההפגנה נותנת לי ולחברי תחושה שיש להם בכל זאת למי להשתייך במדינה הזו".

ד"ר גדי אלגזי, מאוניברסיטת תל אביב אמר ש"המלחמה הזאת נעשית על גבם של העניים ביותר, גם בישראל וגם בלבנון. מי שלא יכול לברוח משלם את המחיר הכבד ביותר במלחמה הזו". נואם נוסף היה שאול פלדמן, שביתו בחיפה נהרס מפגיעת רקטה בשבוע שעבר. פלדמן סיפר לקהל כי כבר ביום הראשון של המלחמה הוא היה בהפגנה נגדה, וגם לאחר שנפלה רקטה על ביתו הוא לא שינה את דעתו: "אני לא חושב שזו מלחמה שצריך לתמוך בה".

חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) בירך את המשתתפים בהפגנה ואמר כי "הפגנת שבה השתתפו אלפים מבטאת את התרחבותה של החזית נגד המלחמה.

"אזרחים שתמכו במלחמה בתחילתה מבינים היום שהמלחמה לא תיגמר בנצחון צבאי. לכן, יש להפסיק מיד את הירי ולהתחיל בהידברות למען שחרור אסירים בשני הצדדים", אמר חנין.

ההפגנות השבועיות של השמאל החלו לפני כחודש וחצי מאז חטיפתו של רב"ט גלעד שליט , בעקבותן צה"ל תקף בעזה, ובתחילה הן התקיימו מול ביתו של הרמטכ"ל דן חלוץ. זו הפעם הראשונה שהמשטרה נאלצה להתערב ולהפעיל כוח.

בהכנת הידיעה השתתף: רועי נחמיאס

(05.08.06, 21:39)

(אבי כהן | Ynet | 05/08/2006 | 21:39)