בגוש דן היו כבר מפנים את המפעלים המסוכנים

18.10.06 קטגוריית: ירוק, תקשורת

"בגוש דן היו כבר מפנים את המפעלים המסוכנים"

ראש עיריית קריית אתא קורא לכנסת להורות על נקיטת צעדים אופרטיביים להעתקת המפעלים המסוכנים ממפרץ חיפה. "מציאת קרקע והעתקת המפעלים תאפשר תחילתו של תהליך לשיקום האזור"

אחיה ראב"ד, YNET

"אם המפעלים הפועלים במפרץ חיפה היו ממוקמים באזור גוש דן, הם כבר מזמן לא היו עומדים במקום". כך אמר היום (ג') ראש עיריית קריית אתא, יעקב פרץ. פרץ אמר את הדברים בהתייחסו לנתונים , לפיהם עולה כי אחוז הילדים המאושפזים בבתי החולים בנפת חיפה גבוה בכ-25% מהממוצע הארצי.

ראש עיריית קריית אתא קרא לכנסת להורות על נקיטת צעדים אופרטיביים להעתקת המפעלים המסוכנים, אפילו באמצעות יוזמת חקיקה. "כבר שנים שכל שר תשתיות, איכות סביבה ושר לביטחון פנים המגיע לאזור, מקבל את ההרצאה על הסכנה הטמונה בקרבה הבלתי הגיונית של ריכוז מפעלים מסוכנים לריכוז אוכלוסיה של 400 אלף תושבים", אמר פרץ.

פרץ ציין כי מלחמת לבנון השנייה הוכיחה את הסכנה הטמונה במפעלים המסוכנים, ואת הסכנות הבטיחותיות והבריאותיות הגלומות בהם. "ברור לכולם כי לא מדובר בתהליך קצר מועד, אולם החלטת ממשלה על מציאת קרקע והעתקת המפעלים, תאפשר תחילתו של תהליך לשיקום האזור. על הכנסת לפעול למען תושבי האזור".

הנושא הגיע היום גם לכנסת. בשעות הצהריים, נפגשו נציגי הארגונים אל"ס (אזרחים למען סביבה בגליל, ארגון המאגד עמותות להגנת הסביבה) והקואליציה לבריאות הציבור, עם חברי הכנסת של השדולה הסביבתית – בראשם ח"כ הרב מיכאל מלכיאור (עבודה) וח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש). בפגישה השתתף גם השר לאיכות הסביבה, גדעון עזרא.

מנכ"ל אל"ס, ליאורה אהרון, אמרה כי יצאה מהפגישה בתחושה חיובית. "התרשמנו כי זו הפעם הראשונה, שיש התייחסות מאוד רצינית לנושא מצד רשויות – ובמיוחד במשרד להגנת הסביבה ובאיגוד ערים לאיכות סביבה במפרץ חיפה, לרדת לשורש הבעיה".

לאחר הדיון בין חברי הכנסת של השדולה, השר ואנשי הארגונים, התקיים דיון במליאה. חברי הכנסת הציגו נתונים חמורים על תחלואת ילדים במפרץ חיפה, נתונים שנאספו על ידי משרד הבריאות והוצגו בשבוע שעבר בפני הח"כים על ידי הקואליציה לבריאות הציבור, ופורסמו בין היתר ב-ynet.

בסיום הדיון התקבלה החלטה לדרוש מהממשלה לערוך בדיקה יסודית של נושא התחלואה במפרץ חיפה ובצפון בכלל, וכן לפעול להפחתה במלאי החומרים המסוכנים במפרץ. כן נקבע כי ועדת הפנים ואיכות הסביבה תפקח על יישום החלטת המליאה.

(אחיה ראב”ד | ynet | 17/10/2006 | 21:14)