מוחים על התקציב: "מכרו בכסף את הדמוקרטיה"

11.10.06 קטגוריית: חברה וכלכלה, תקשורת

מוחים על התקציב: "מכרו בכסף את הדמוקרטיה"

מאות נאספו אתמול בלב תל אביב כדי למחות על הקיצוץ ברווחה בתקציב 2007. "הממשלה היתה צריכה כמה שעות לצאת למלחמה אך אין לה זמן לחשוב על ילדים בסיכון ועל נשים מובטלות", אמרה אחת המפגינות. הזמר דן תורן, שהופיע בהתנדבות, סיכם: "או שאתה בקומבינה או שלא"

YNET ,יואב קפשוק

בעוד אנשים סועדים את ליבם במסעדה האיטלקית הסמוכה, נאספו אתמול (יום ב') כ-300 אנשים להפגין נגד חוק ההסדרים ותקציב המדינה לשנת 2007, שעבר לא מכבר בממשלה. בהפגנה, שהתקיימה ברחבת קולנוע מקסים בתל אביב, נתבעה הממשלה להפסיק את הפגיעה באוכלוסיות החלשות ולהחזיר את הקיצוץ בתקציב הרווחה.

תנועת "צדק – פעילים לשינוי חברתי" ארגנו את האירוע בו השתתפו פעילים חברתיים, מובטלים, סטודנטים, נכים, נציגי שכונות, אמנים ואישי ציבור. המפגינים הניפו שלטים בהם נכתב "די לשלטון ההון", "תקציב 2007 אסון חברתי" וגם "העשירים מתעשרים והעניים מתענים". נושא המלחמה עלה בפיהם של לא מעט מפגינים והיו שקראו בגנות שר הבטחון עמיר פרץ – "פרץ פרץ, הבטחת חינוך וקצבאות, כל מה שקיבלנו זה טנקים וגופות".

ההפגנה בתל אביב. הממשלה על הכוונת (צילום: עופר עמרם)

אחת מהנואמות היתה חברת הכנסת לשעבר תמר גוז'נסקי, שטענה כי מאסה בממשלה: "אתם שם, נמאסתם, לא רוצים יותר מלחמות, לא רוצים יותר עוני, הגיעה השעה לשלום, שוויון וצדק". היא גם קישרה בין המלחמה למצב החברתי ואמרה: "בישראל סדר העדיפויות עקום לגמרי, הממשלה היתה צריכה כמה שעות לצאת למלחמה אך אין לה זמן לחשוב על ילדים בסיכון ועל נשים מובטלות".

איילה סבג, פעילת חברתית בשכונות בירושלים, הטיחה גם היא דברים קשים בממשלה. "אנחנו נמצאים תחת דיכוי של ממשלה פושעת", אמרה. "לקחו לנו את הדמוקרטיה ומכרו אותה בכסף". סבג סיפרה על המצב הקשה בשכונות: "אנחנו מוציאים את הראש שלנו רק בחושך. אנחנו בדיכאון קליני. החברות שלי עובדות בזנות, נערים משתמשים בסמים".

ההפגנה נגד התקציב. קוראים לסדר יום ציבורי חדש (צילום: עופר עמרם)

דובר נוסף שתקף בחריפות את הממשלה ואת פקידי האוצר הוא בועז טופורובסקי, יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב, שהבטיח כי הסטודנטים לא ישתקו עוד ויצאו למאבק שיעשה מהפכה במדינת ישראל. "אנחנו חיים בדיקטטורה. לא משנה מי נבחר על ידי הציבור, מי שמקבל את ההחלטות וקובע את עתיד המדינה הוא קובי הבר, ראש אגף התקציבים באוצר".

בהפגנה השתתפו גם שני נציגי תנועת חד"ש, חבר הכנסת דב חנין וחבר הכנסת לשעבר עיסם מחו'ל. חנין, שלא נאם בעצרת, אמר ל-ynet בסיומה כי התרשם מאוד מהיוזמה של הדור הצעיר שארגן את האירוע. הוא תקף את הממשלה ואת תרבות הספינים: "ההפגנה מסמנת את סדר היום הציבורי שאנו צריכים. לא ספינים של שינוי שיטת ממשל אלא התחלה של התמודדות אמיתית עם הפער הקיצוני והעוני הקשה בחברה הישראלית. במקום ספינים הממשלה צריכה טיפול נמרץ חברתי".

"אנשים בתל אביב יוצאים מהקניון ולא אכפת להם"
עיסם מחו'ל ורבים אחרים קישרו בין הכיבוש וההתנחלויות למצב החברתי. "אם לא ניסוג מהשטחים הכבושים, אז המדינה תצטרך לסגת מהשכונות ומעיירות הפיתוח", אמר מח'ול. "אם המדינה לא תפרק את ההתנחלויות, ההתנחלויות יפרקו אותה".

למרות להיטות הדוברים, לא נראה שהצליחו להסב תשומת לב רבה בקרב העוברים והשבים. היו כאלה שהתקרבו וחשבו שמדובר בהופעה וכשהבינו שלא כך הדבר – עשו 'אחורה פנה'. אחרים, כמו משוחררת טרייה מצה"ל וחברתה, הזדהו עם המאבק, אך אמרו שהוא חסר תועלת: "נראה לנו מיותר להפגין פה. זה לא מזיז לאף אחד. להפגין מול הכנסת זה אולי יותר חכם. פה בתל אביב, אנשים יוצאים מהקניון עם שקיות ולא אכפת להם מכלום".

בין הנואמים שילבו המארגנים הופעות של אמנים המזוהים עם המאבק. אחד מהם הוא הזמר דן תורן ששר – "מי שחושב רק
על כסף סופו להתפרק". תורן אמר ל-ynet לאחר ההפגנה שהוא מאוכזב מכך שלא באו יותר אנשים להפגנה. הוא גם לא יודע האם ההפגנה תשנה משהו. "אם אתה לא עשיר במדינה אז אתה עני, לא משנה כמה אתה עובד". תורן גם התייחס למצבו כאמן והסביר: "לי יש שני ילדים, אז מה אם מכירים את השם שלי? או שאתה בקומבינה או שאתה לא".

האירוע הסתיים בצורה קלילה יותר כאשר לבמה עלו ארבע נשים מבוגרות, המכונות "הסבתות הזועמות", אשר 'הלבישו' מילות מחאה לשיר "עוד לא אהבנו די": "סללנו בגדה כבישים ליהודים – אז לא נורא אם אין מזון לילדים". את הפזמון שרו יחד עם הקהל: "אה אה עוד לא בזבזנו די, עוד מלחמה אחת זה דווקא כדאי".

(יואב קפשוק | ynet | 10/10/2006 | 00:18)