הצעת החוק המזהם משלם עברה בקריאה טרומית

23.11.06 קטגוריית: ירוק, תקשורת

הצעת החוק "המזהם משלם" עברה בקריאה טרומית

עפ"י הצעת החוק המוצעת, הפוגע בסביבה ישלם פי ארבעה משווי הנזק הסביבתי שייגרם או מהרווח שהושג תוך ביצוע העבירה

דוד הכהן ynet | 22.11.06, 12:58

הצעת החוק "המזהם משלם" של חברי הכנסת דב חנין ומיכאל מלכיאור עברה היום בקרחאה טרומית, לאחר שאושרה השבוע על ידי ועדת השרים לחקיקה . ההצעה עברה בתמיכתם של 22 חברי כנסת, ללא מתנגדים או נמנעים.

מטרת החוק היא למנוע פגיעה בסביבה ובבריאות הציבור ולשלול את הכדאיות הכלכלית שבפגיעה בסביבה, באמצעות פסיקת קנס תוך התחשבות בשווי הנזק הסביבתי שנגרם או בטובת ההנאה (רווחים או חסכון) שהושגה תוך ביצוע העבירה.

בהצעת החוק נאמר: "עבר אדם עבירה לפי חוק זה והשיג כתוצאה ממנה טובת הנאה או רווח, לעצמו או לאחר, רשאי בית המשפט להטיל עליו, נוסף על כל עונש אחר, קנס פי ארבעה משוויים של שיעור הנזק שנגרם או שיעור טובת ההנאה או הרווח שהשיג כאמור, הכל לפי הגדול שבהם".

בעקבות הקריאה הטרומית אמר ח"כ חנין: "הכנסת הביעה את תמיכתה בחוק שיכול לחולל מהפכה בהתייחסות לסוגיות של זיהום הסביבה בישראל. הגיע הזמן שלא יהיה זה משתלם לזהם את הסביבה. החוק יוצר מנגנון כלכלי שיעביר את הנטל מהציבור הרחב אל המזהמים. חשיבותו של החוק רבה במיוחד במציאות שבה שומעים יום יום על פגיעות בבריאות הציבורעקב זיהומים סביבתיים".

בתגובה לאישור בקריאה טרומית של הצעת החוק, אומרת עו"ד אלונה שפר (קארו) מנכ"ל "חיים וסביבה" – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, כי הצעת החוק תחולל שינוי דרמטי במצב הסביבתי בישראל בכך שתעצור את המצב לפיו בפגיעה בסביבה ובבריאות הציבור מביאה לרווחים כלכליים לפוגע. "החוק החדש יבהיר, כי הזיהום – כמו כל פשע אחר – לא משתלם, והנזק הכלכלי שגורמים המזהמים למשק המדינה ולמשאבים הציבוריים לא ייפול יותר על כתפי הציבור הרחב, אלא על המזהמים עצמם", אמרה שפר.

דוד הכהן ynet | 22.11.06, 12:58