חוק המזהם משלם עבר בועדת שרים לענייני חקיקה

20.11.06 קטגוריית: ירוק, תקשורת

19.11.06

כנסת ישראל
ח"כ דב חנין

חוק המזהם משלם עבר בועדת שרים לענייני חקיקה

מדובר בתחילתה של מהפכה בהתייחסות לסוגיות של זיהום סביבתי – יקבע שיעור קנס ריאלי , אשר משקף את הרווחים שהפיק המזהם.

היום (יום א') עברה בועדת שרים לענייני חקיקה הצעת החוק "המזהם משלם" של ח"כ דב חנין. בכוחה של הצעת חוק זו, אם תיכנס לספר החוקים, לחולל שינוי דרמטי במצב הסביבתית בישראל.

מטרת החוק היא להגן ולשמור על איכות נאותה של הסביבה, למנוע פגיעה בסביבה ובבריאות הציבור ולשלול את הכדאיות הכלכלית שבפגיעה בסביבה, באמצעות פסיקת קנס תוך התחשבות בשווי הנזק הסביבתי שנגרם או בטובת ההנאה (רווחים או חסכון) שהושגה תוך ביצוע העבירה.

הקנסות שמטילים כיום בתי המשפט על עבירות סביבתיות נמוכים משמעותית מרווחי המזהמים כתוצאה מעבירה על חוקים סביבתיים. כך קורה שמשתלם וכדאי מבחינה כלכלית לעבריין לעבור על חוקים אלו, ולשלם את הקנסות אותם פוסק ביהמ"ש, מאשר לעמוד בתקנים על פי החוק, והסביבה והציבור משלמים את המחיר.

התיקון המוצע יספק קווים מנחים לבתי המשפט, אשר יביאו בחשבון את הרווחים אותם גורף העבריין: "עבר אדם עבירה לפי חוק זה והשיג כתוצאה ממנה טובת הנאה או רווח, לעצמו או לאחר, רשאי בית המשפט להטיל עליו, נוסף על כל עונש אחר, קנס פי ארבעה משוויים של שיעור הנזק שנגרם או שיעור טובת ההנאה או הרווח שהשיג כאמור, הכל לפי הגדול שבהם."

חבר הכנסת דב חנין: "החוק שהממשלה הביעה את תמיכתה בו הוא תחילתה של מהפכה בהתייחסות לסוגיות של זיהום הסביבה בישראל. הגיע הזמן שלא יהיה זה משתלם לזהם את הסביבה. החוק יוצר מנגנון כלכלי שיעביר את הנטל מהציבור הרחב אל המזהמים. חשיבותו של החוק רבה במיוחד במציאות שבה שומעים יום יום על פגיעות בבריאות הציבור עקב זיהומים סביבתיים.

לפרטים נוספים: מיכל, עוזרת לח"כ דב חנין : 0526490838