מאות הפגינו ב"ועידת העשוקים", 4 נעצרו

10.12.06 קטגוריית: חברה וכלכלה, תקשורת

מאות הפגינו ב"ועידת העשוקים", 4 נעצרו

מול ועידת העסקים בתל-אביב, התייצבו מאות פעילים חברתיים והפגינו נגד קשר ההון והשלטון. ארבעה מהם נעצרו בעימותים עם שוטרים. הם הניפו דגלים אדומים, בובה בדמותו של שר האוצר ושלטים שבהם נכתב "הירשזון המשת"פ של בעלי ההון"

מירי חסון, ynet

מאות פעילים חברתיים הפגינו אמש (שבת) במסגרת "ועידת העשוקים" מול מלון "דיויד אינטרקונטיננטל" בתל-אביב, שבו מתקיימת ועידת העסקים. הם הניפו דגלים אדומים, בובה בדמותו של שר האוצר ושלטים שבהם נכתב "הירשזון המשת"פ של בעלי ההון". ארבעה מפגינים נעצרו בעימותים עם שוטרים, אבל לרוב לא נרשמו אירועים חריגים.

נואמים רבים עלו על במה חיצונית מול המלון. הקהל המשולהב הריע במחיאות כפיים. הנואם הבולט ביותר שאמור היה להופיע, יו"ר ההסתדרות עופר עיני, ביטל את השתתפותו בהפגה בשל מחלה וגם ח"כ רן כהן ממרצ ביטל את הגעתו. מי שכן הגיע הוא ח"כ דב חנין מחד"ש שקרא ל"הפסקת התקפלות המדינה וחוסר אחריותה כלפי המובטלים הקשישים והצעירים. אני קורא לממשלה לשנות את מדיניותה החברתית למדיניות שוויונית וצודקת".

המפגינים נשאו שלטים בגנות השר הירשזון, שבהם נכתב בין היתר: "הירשזון, גזעי עם תעודות", "הילד הזה הוא עני" ו-"במקום להשקיע בחינוך ורווחה, הממשלה משקיעה במלחמה". אבי עובדיה, שהגיע לנאום מול הפעילים, אמר: "כאשר קשישים מקבלים קצבת זקנה של 1,200 שקלים לחודש וכרטיס כניסה לוועידת העסקים עולה 1,200 שקלים לחודש, זו בושה".

נמאס לנו מהון והפוליטיקה, זה פשע מאורגן. ועידת העסקים היא ועידה שכל המטרה שלה הוא הקירבה בין הון לפוליטיקה. אם הייתי יכול להיכנס לוועידת העסקים, הייתי שואל את כל העשירים והפוליטיקאים לאן נעלמו ההבטחות שלהם. רק בשנה שעברה היה כאן עמיר פרץ, ואיפה האג'נדה שלו היום? עכשיו הוא מתעסק באג'נדה של הכסא שלו", אמר עובדיה.

מיכל וולנר בת 19 נמצאת בשנת שירות במחנות העולים. "אנחנו מפגינים במקביל לפתיחת ועידת העסקים, כי זה אחד המקומות הכי בולטים שבהם מתקיים קשר פסול בין הון לשלטון. מפגש בו בעלי ההון והפוליטיקאים הבכירים קובעים את המדיניות שלנו ואת עתידנו שבא לידי ביטוי בתקציב 2007 ובחוק ההסדרים".

נורית חג'ג', פעילה חברתית מהקשת הדמוקרטית-מזרחית, סבורה שבעלי ההון אמורים להבין שהזכויות האלמנטריות של השכבות החלשות ישתלמו גם לשכבות החזקות לאורך זמן. "יש תחושה במדינה שהאנשים העניים הם הדבשת על גב המדינה. הם לא עושים לנו טובה. אני מבטיחה לכם שתחושת הביטחון גדולה יותר נמצאת במדינה מתוקנת שבה דיור ובריאות הם זכות. לא צריך לבקש מבעלי ההון שיתרמו בהפקות יוקרתיות, זו זכות של האנשים שחיים כאן לחיות בכבוד", אמרה.

ynet: 09.12.06, 20:55