פגיעה באסירים לא תחזיר את גלעד שליט

18.03.09 קטגוריית: כללי

התפרסם באתר חדשות ערוץ 2 בעקבות יוזמת הממשלה לפגיעה בתנאי הכליאה של האסירים הביטחוניים בישראל. כתבת ynet בנושא.

השבוע פגשתי את משפחת שליט במאהל המחאה בירושלים וראיתי אנשים מודאגים וחרדים לגורל הבן שלהם. השבוע הייתה אצל רוב הציבור הישראלי ציפייה שאכן הפרשה הקשה של חטיפת גלעד שליט תבוא לקיצה בקרוב. הציפייה הזו נחרבה. הממשלה החליטה לדחות שוב את דרישות שחרור האסירים הפלסטינים שנמצאות על השולחן מאז חטיפתו של גלעד שליט.

הממשלה הזו נכשלה בהחזרתו של גלעד שליט. הדרך היחידה להחזיר את שליט למשפחתו, כפי שהיה גם לגבי שבויים בעבר, היא בדרך של הידברות והגעה להסכם של חילופי שבויים ואסירים. בשלוש השנים האחרונות, פעם אחר פעם, ממשלת אולמרט בחרה בדרך הכוח על פני דרך ההידברות וההסכם. כך עשתה גם מיד לאחר חטיפת אהוד גולדווסר ואלדד רגב, כשהעדיפה לצאת למלחמת לבנון השניה, ולדחות בחודשים ארוכים ויקריה את מסלול ההדברות. למרבית הצער זה מה שקורה פעם נוספת עכשיו.

ממשלת אולמרט בוחרת כעת שוב בדרך הכוח. גם הפעם היא נשענת על הכעס של הציבור ומתרגמת אותו לפוליטיקה מתלהמת.

הפעם, בוחרת הממשלה להפעיל את כוחה לא נגד החמאס אלא נגד אסירים פלסטיניים המוחזקים בבתי סוהר ישראלים.

פגיעה בזכויות בסיסיות היא דרך נוחה וקלה אבל גם מסוכנת מאוד. זוהי תחילתו של מדרון חלקלק שמוביל את ישראל למקומות איומים. שלילת זכויות האדם מאסירים מתאימה רק למשטרים אפלים. איננו רוצים שישראל תדרדר לשם.

ומעבר לכל – פגיעה באסירים ובזכויות האדם הבסיסיות שלהם לא תועיל לגלעד שליט. דרך הכוח והנקמה רק מעמיקה את השנאה והיא עלולה להוביל לסחרור נוסף במעגל האיבה והפגיעות ההדדיות.
צעדים מתלהמים לא יוכלו להסתיר את כשלון הממשלה בהחזרת גלעד שליט לחיק משפחתו. את המשימה הזו ניתן להשיג רק בדרך אחרת, דרך של הידברות והגעה להסדר.