חוק מים אפורים יצא לדרך החקיקה

23.02.10 קטגוריית: חברה וכלכלה, ירוק

היום התקיים בכנסת כנס מיוחד של השדולה הסביבתית-חברתית בראשות חברי הכנסת דב חנין (חד"ש) וניצן הורוביץ (מרצ) בנושא יישום חוק מים אפורים בישראל: שימוש במי המקלחת, הכביסה והמטבח לצורך הדחת אסלות והשקיית גינות.

בכנסת השתתפו נציגים מארגונים סביבתיים רבים, מומחים, נציגי משרדי הממשלה המעורבים, נציגי השלטון המקומי, חברות פרטיות מהארץ והעולם, וחברי כנסת מכל סיעות הבית וביניהם: יו"ר ועדת הכספים משה גפני, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה דוד אזולאי, יו"ר שדולת השלטון המקומי זאב ביילסקי, ח"כ יעקב כץ, ח"כ דניאל בן-סימון, ח"כ גדעון עזרא, ויו"ר הלובי החקלאי ח"כ שי חרמש.

בכנס, בו הוצגו החלופות השונות ליישומי מים אפורים בישראל והאתגרים בתהליך החקיקה, השתתף גם שר התשתיות עוזי לנדאו השתתף בכנס, והביע תמיכה עקרונית בהסדרת סוגיית המים האפורים בחקיקה : "אם כולם היו חוסכים מים בדרך זו, היינו יכולים לחסוך את מאות המיליונים שמושקעים במתקני התפלה בישראל". גם ראש רשות המים אורי שני הביע תמיכה עקרונית בקידום פתרונות למים אפורים בישראל.

ח"כ הורוביץ, יו"ר עמית של השדולה, אמר בדיון כי המטרה היא להגיע להסכמה מהירה בין כל הגורמים ברשויות השונות כדי לקדם את מהלך החקיקה ולהעניק לציבור אפשרות זמינה ובטוחה לחיסכון גדול בחשבון המים. "שימוש חוקי במים אפורים בישראל הוא היעד שלנו – וזו המחויבות שלנו. עלינו לעשות ככל שניתן על מנת להגיע לפתרון היישומי הרחב ביותר. הרי מדובר בסופו של דבר בפתרון פשוט לחיסכון אמיתי במים, ישראל היא מדינה מתייבשת, וזו משימה ציבורית ערכית מהמעלה הראשונה".

ח"כ דב חנין (חד"ש), יו"ר עמית של השדולה, סיכם את הדיון ואמר: "חסכון במים לא יושג רק על ידי פתרונות כללכיים. לפני שמשתמשים במקלות של העלאת תעריפים, צריך להציע לציבור גם גזרים – כלים לחסכון במים, כמו שימוש חוזר במים במים אפורים".
דב בכנס

לחצו כאן לחתימה על העצומה של ארגון "אוואז" לתמיכה בחוק המים האפורים, שתישלח אל חברי וועדת השרים לענייני חקיקה.