דב השתתף בהפגנה ביפו נגד האלימות המשטרתית

06.03.10 קטגוריית: שלום ודמוקרטיה

מאות מתושבי יפו ותל אביב, בניהם פעילי א-ראביטה, עיר לכולנו וחד"ש, קיימו בשבת (ה-6 במרץ) בשעות הצהריים תהלוכת מחאה נגד אלימות המשטרה בעיר. התהלוכה באה בעקבות מעצרם של האחים קובטי – המשחקים בסרט "עג'מי". ההפגנה החלה בכיכר השעון, עברה ליד תחנת המשטרה הישנה והגיעה עד לרחוב סלמה, שם ממוקם מחוז תל אביב של המשטרה. בין המשתתפים בהפגנה היו ח"כ דב חנין (חד"ש) וחברי מועצת העיר ת"א-יפו, עומר סקסק (יאפא), יואב גולדרינג ויעל בן יפת (עיר לכולנו).

בהפגנה אמר ח"כ חנין: "זו אינה הפגנה נגד המשטרה – זוהי הפגנה נגד אלימות המשטרה. אותה המשטרה שצריכה לטפל בעבריינות, ולא באזרחים. תקרית האחים קובטי היא רק חוליה אחרונה במסכת התנכלויות לאוכלוסיה הערבית ביפו, ואנחנו באנו לכאן כדי לומר: זכויות האדם לא יכולות להיעצר בגבול יפו".

‫"‬גזענות היא מחלה מסוכנת. גזענות היא האויב גם של הערבים וגם של היהודים. כדי להתמודד, עלינו ליצור חזית משותפת ורחבה ככל האפשר להגנת הדמוקרטיה וזכויות האדם בישראל".

ביום רביעי (ה-3 במרץ) העלה דב הצעה לסדר היום בכנסת בנושא האלימות המשטרתית נגד תושבי יפו. בנאומו במליאה ח"כ חנין הציג בפירוט את עדותם של האחים קובטי, על מסכת האלימות וההשפלות שחוו מצד המשטרה. ח"כ חנין אמר כי האלימות הפיזית והמילולית המתוארת בעדותם של האחים קובטי היא "לא פחות מאשר מעוררת חלחלה".

על התנהלותה הכללית של המשטרה ביפו אמר ח"כ חנין כי: "כתושב תל אביב, כאשר אני מגיע ליפו אני מרגיש כאילו אני מגיע לכוכב אחר. ללא החוקים שאני מכיר, ללא הנורמות, ללא כללי ההתנהגות. השוטרים שם מתנהלים כאילו שהם נמצאים באיזשהו שטח כבוש, שאין לתושבים שם שום זכויות ושום מעמד, ומתנהלים אתם בצורה שהיא פשוט – אני אומר את זה בשפה מתונה ככל שאני יכול, בכדי לכבד את הבמה הזאת, בצורה שהיא פשוט פרועה ומופרעת."

בעקבות העלאת ההצעה לסדר היום על ידי ח"כ חנין התקבלה ההצעה להמשיך את הדיון בנושא בוועדת הפנים והגנת הסביבה. ההצעה התקבלה ללא מתנגדים או נמנעים.