"הממשלה חונקת את הרשויות המקומיות מתוך אידיאולוגיה של הפרטה"

05.03.10 קטגוריית: חברה וכלכלה

ביום חמישי, ה-4 במרץ, השתתף ח"כ דב חנין (חד"ש) בכנס חירום מרשים של השלטון המקומי, במחאה נגד הקיצוץ הגדול בתקציבי החובה הממשלתיים ובגזירות נוספות על הרשויות המקומיות. בכנס השתתפו עשרות ראשי ערים וביניהם גם ראש עיריית ת"א רון חולדאי, וכן ראש השדולה המוניציפלית בכנסת, ח"כ זאב ביילסקי (קדימה).

בנאומי בכנס אמר ח"כ חנין: "המצב כיום הוא שהממשלה חונקת את השלטון המקומי – מצד אחד מגלגלת עליו יותר ויותר אחריות, ומצד שני מקצצת בתקציביו. חשוב להבין שהדפוס הזה אינו מקרי, ושמאחוריו אידיאולוגיה סדורה של הפרטה".

ח"כ חנין הביא את המהלך לייקור מחירים המים (ב-45 אחוז עד סוף שנת 2010) שמבצעת הממשלה כדוגמה לאידיאולוגיה הזאת: "בישיבת ועדת הפנים שניהלתי בחודש נובמבר, נחשף השקר שבטענה הקבועה של האוצר על כך שהמים יקרים בגלל הרשויות המקומיות שמעמיסות עליהם הוצאות אחרות שלהן, ולכן יש צורך בהפרטה. בוועדה הודו אנשי האוצר שדווקא כאשר המים נמצאים בידי תאגידים כלכליים חייבים להבטיח רווח לתפעול שלהם, ושלמעשה ככל שהציבור יחסוך יותר במים – כך לא יהיה מנוס אלא להעלות מחירים".

בדברי הדגיש ח"כ חנין את חשיבות האחדות והסולידריות במאבק הרשויות המקומיות: "אסור לאפשר לסכסך בין הקטנים והגדולים, הרשויות העשירות והרשויות העניות. המאבק על מענקי האיזון צריך להיות של כולם. חשובה מאוד הצטרפותו של פורום 15 הערים העצמאיות למאבק".

"המאבק עכשיו גורלי במיוחד נוכח הכוונה לאמץ תקציב לשנתיים. זהו מאבק על חינוך, שירותים, רווחה, סביבה – מאבק על הבית".