הממשלה דחתה הצעת חוק להבטחת הכנסה לשוהות במקלט לנשים מוכות

08.03.10 קטגוריית: חברה וכלכלה

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום, יום האישה הבינלאומי, לדחות את הצעת החוק להבטחת הכנסה לשוהות במקלט לנשים מוכות. הצעת חוק הבטחת הכנסה (תיקון – זכאות לשוהה במקלט לנשים מוכות) התשס"ט-2009 (פ/18/820) נועדה לאפשר לנשים השוהות במקלט לנשים מוכות לקבל גמלת הבטחת הכנסה בעת שהותן במקלט. מאחורי ההצעה עומדת ההנחה כי המחסום הכלכלי מרתיע נשים בסיכון לעזוב את ביתן ואת הבעל האלים שלהן. הצעת החוק הינה פרי יוזמה של ארגון ויצ"ו והוגשה לכנסת על ידי ח"כ דב חנין (חד"ש) וח"כ אילן גילאון (מרצ).

הצעת החוק עלתה לועדת שרים לענייני חקיקה לפני כארבעה חודשים ביום האלימות נגד נשים עת החליטה הועדה כי הממשלה תיכנס לדיאלוג עם יוזמי הצעת החוק בטרם תתקבל החלטה. כאמור, בדיוק ביום האישה הבינלאומי החליטה ועדת שרים לדחות את הצעת החוק וזו מבלי שהחלה בדיאלוג עם היוזמים.

ח"כ ד"ר דב חנין אמר כי הוא "מצער על כך שממשלת ישראל, ביום האישה הבינלאומי, בוחרת לפעול כנגד נשים הזקוקות יותר מכל להגנה על הצרכים הבסיסיים ביותר שלהן. הממשלה נמנעה במשך זמן רב מידי מלדון עימנו באופן רציני בנושא והחלטתה היום עגומה".

ח"כ גילאון: "לא יתכן כי בחלוף 4 חודשים מרגע החלטת הממשלה לדחות את הצעת החוק על מנת לדון בה, תשנה ועדת השרים לענייני חקיקה את החלטתה בטרם התקיים כל דיון בנושא. זהו זלזול משווע, במיוחד כשמדובר בנשים הנמצאות בשלב כה קריטי בחייהן וזקוקות לסיוע מהמדינה".