אלפים השתתפו בצעדות ה-1 במאי ברחבי הארץ

03.05.10 קטגוריית: חברה וכלכלה

אלפים רבים השתתפו ביום שישי (ה-30 באפריל) בצעדות האחד במאי שנערכו בתל אביב-יפו, חיפה, ירושלים, באר שבע וכפר יאסיף, לציון יום הסולידריות הבינלאומי של העובדות והעובדים. באירועי האחד במאי השנה היה מספר חסר תקדים של משתתפים מקשת רחבה של ארגונים, תנועות נוער ומפלגות שצעדו תחת הסיסמא: "די להפרטות! די לפיטורים! די לאפליה! די לקיצוצים! מתאחדים במאבק על חברה שוויונית וצודקת". מארגני האירועים הבטיחו כי "האחד במאי הבא יהיה אף גדול ומרשים מהשנה, אבל עוד לפני כן – שיתופי הפעולה שצומחים בין הארגונים יביאו לפעולות משמעותיות וגדולות רבות נוספות".

ח"כ דב חנין בתהלוכת האחד במאי בתל אביב-יפו

בת"א נערכו שלוש צעדות ממקומות שונים בעיר, שהתאחדו לצעדה אחת שהסתיימה בעצרת בגן מאיר. ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש) נאם בעצרת המרכזית ואמר: "אני שמח לראות את מגוון הדגלים והצבעים השונים ששותפים להפגנה. האחד במאי חי – כי הוא אקטואלי. זהו אינו חג של נוסטלגיה וגעגוע על העבר על העיוותים שהיו בו, אלא יום של מאבק על צדק ועל חברה אחרת. בישראל של היום יש הרבה על מה להיאבק: העוני מתרחב – רוב העניים היום הם עובדים; מולם קומץ טייקונים שבידיהם ריכוז עצום של עושר וכוח.

"המאבק לתיקון עולם ולתיקון חברה הוא דרך ארוכה, טיפוס קשה על הר, אבל אנחנו לא נוותר עליו. לפני ארבע שנים היינו מעטים במאבק נגד תוכנית ויסקונסין, אבל המעגל התרחב והשבוע אנחנו חוגגים את הניצחון על התוכנית שהתבטלה. תוכנית שהיא הפרטה של רשת הביטחון החברתי האחרונה. הלקח הוא פשוט- השינוי אפשרי, אנחנו נראה את הימים האחרים- ישראל עוד תהיה מקום שבאמת טוב לחיות בו".

עוד נאמו בת"א: ערן חכים, יושב ראש ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת תל אביב; עליזה ידעי, יו"ר איגוד המטפלות במשפחתונים; עו"ס ענבל שלוסברג, יו"ר שותפה של תנועת "עתידנו" למען עתיד עתיד העבודה הסוציאלית בישראל; חורחה איוון אנאו מלו, מהגר עבודה, יליד קולומביה, תושב רמת גן; אמג'ד שביטה, מזכיר ברית הנוער הקומוניסטי; מלאני פלאצ'י,חברת ועד עובדי קרן קרב; ח"כ אילן גילאון וח"כ ניצן הורוביץ.

הקואליציה בתל אביב-יפו הורכבה מפעילים חברתיים מעשרות ארגונים ומפלגות שונים הפועלים בשנים האחרונות להעצמת ערכי האחד במאי וחידוש מסורת התהלוכות העירוניות. בין הארגונים השותפים בקואליציה: אגודת הסטודנטים אונ' ת"א, "כוח לעובדים", תנועת "עתידנו" – למען עתיד העבודה הסוציאלית בישראל, חד"ש, מרצ, התנועה הירוקה, תנועת בני המושבים, ברית הנוער הקומוניסטי, התנועה הירוקה, יסו"ד, מהפך, מק"י, הקשת הדמוקרטית המזרחית, ארגון הסגל הזוטר, הפורום המתאם של ארגוני הסגל הזוטר בישראל, המכון לחינוך דמוקרטי, תנד"י, רופאים לזכויות אדם, מאבק סוציאליסטי, אחותי – למען נשים בישראל, אחותי – סחר הוגן; הצבעים שלנו, איגוד העובדים האפריקאיים, אס"ף, פורום אדום ורוד, המטה הסוציאל-דמוקרטי, קבוצת מפרש, קו לעובד, אולטראס הפועל, רנט קונטרול – לדיור שפוי ועוד.

קואליציות פעולה דומות פעלו השנה גם בירושלים, בנצרת, בחיפה ובבאר שבע.

תמונות מהצעדות והעצרת בת"א:

תמונות מהצעדה בירושלים:

הנאום המלא של דב ב-30 באפריל בגן מאיר:
שלום לתל אביב האדומה!

מגן לוינסקי – ככר המאבק להגנת הפליטים ומהגרי העבודה, מגבול יפו – הנאבקת נגד אפליה וקיפוח, לאורך אבן גבירול והמלך ג'ורג' – רחובות הצפון הישן ולב העיר, תל אביב היום אדומה מאד!

ולא רק תל אביב אדומה היום. מכאן אנחנו מברכים את חברותינו וחברינו המפגינים עכשיו בירושלים בככר ציון, ובירושלים בשייח ג'ראח, בחיפה, בבאר שבע – בפעם הראשונה באר שבע – כל הכבוד! בעראבה בגליל התחתון, בכפר יאסיף בגליל המערבי. מחר בנצרת – בואו נתראה כולנו גם שם.

האחד במאי חי! והאחד במאי חי – כי הוא אקטואלי. זה איננו חג של נוסטלגיה וגעגוע לעבר על העיוותים שהיו בו, אלא יום של מאבק על צדק ועל חברה אחרת. ויש הרבה על מה להיאבק:

השבוע פורסם דוח בנק ישראל. התמונה קשה – העוני מתרחב. רוב העניים היום הם עובדים. עובדים קשה ומשתכרים מתחת לקו העוני. ומהצד השני: ריכוז עצום של העושר והכוח בימים של קומץ טייקונים. הון ושלטון. באנו לכאן לקרוא בקול גדול: מה שטוב לפועל – טוב לעם בישראל!

קיפאון מדיני מייצר סכנות מלחמה. באנו לכאן לקרוא בקול גדול: מלחמה היא אסון – רק השלום הוא ביטחון! כסף לשכונות ולא להתנחלויות! מתרחבים האיומים על הדמוקרטיה מצד ימין דורסני, גזעני, מסוכן. באנו לכאן לקרוא: יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים!

זה מתחיל בערבים וממשיך באגודה לזכויות האזרח, ובקרן החדשה, ובארגונים הסביבתיים והחברתיים! זה התחיל בערבים וייגמר בכולנו! באנו לכאן לאמר: נגן יחד על המרחב הדמוקרטי! אם לא נגן היום על הדמוקרטיה – לא תישאר דמוקרטיה להגן עלינו!

ומתרבים גם האיומים על הסביבה והבריאות. רפורמת הבניה של נתניהו לא עוסקת במרפסות. כבר אמרו לפני: אנחנו מוכנים לתתת לנתניהו לסגור המרפסות בכל הבתים שלו – ברחוב עזה, ברחוב בלפור, בווילה בקיסריה. רפורמת נתניהו לא עוסקת במרפסת. היא תגובה לנצחונות שלנו במאבקי הענק נגד תכנית ספדי בירושלים ובעד פארק איילון בגוש דן. נתניהו רוצה להפוך את כל ארץ הקודש להולילנד! באנו לכאן לקרוא: לא, לא יעבור – חוק הולילנד לא יעבור!

אנחנו מבינים היטב – להגן על הסביבה היום זה להילחם נגד בעלי ההון הרוצים לחמוס אותה. בעולם המציאות – בעיות סביבתיות לא נולדות מטעויות. הן נולדות מאינטרסים. וכדי להגן על הסביבה, והבריאות והשטחים הירוקים – נגד האינטרסים האלה אנחנו נילחם! בעולם של היום האדום חייב להיות ירוק. כי הירוק האמיתי היום אדום מאד!

המאבק לתיקון עולם ולתיקון חברה הוא דרך ארוכה. בעבר עשינו בו שגיאות. נלמד מהן אבל לא נוותר על המאבק. עולם חדש הוא אפשרי! זו תהיה עליה בהר – טיפוס קשה אבל יהיו בו הצלחות.

לפני ארבע שנים, כשהגעתי לכנסת, היינו מעטים במאבק נגד תכנית ויסקונסין. אבל המעגל הלך והתרחב. יותר ויותר אנשים הבינו והתנגדו להפרטת רשת הבטחון החברתי האחרונה להפיכת המצוקה לכר רווחים לחברות פרטיות להתעמרות במובטלים במקום מאבק באבטלה. האחד במאי השנה הוא גם חג הניצחון על ויסקונסין שהתבטלה השבוע.

הלקח הוא פשוט: השינוי הוא אפשרי! באחד במאי היום נבטיח לעצמנו – אנחנו נעשה אותו! אנחנו עוד נראה את הימים האחרים – ישראל עוד תהיה מקום שבאמת טוב לחיות בו, מקום לכולנו!