"הלאמת פרויקט הרכבת בגוש דן – ההחלטה הנכונה עבור הציבור הישראלי"

20.08.10 קטגוריית: חברה וכלכלה, ירוק

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש), יו"ר הועדה המשותפת לסביבה ובריאות, אמר היום (שישי) כי לא היה מנוס מההחלטה להעביר לידי המדינה את ביצוע הקו האדום של הרכבת הקלה/תחתית במטרופולין גוש דן תוך סיום החוזה עם החברה הזכיינית – זאת בעקבות הכרזת משרד האוצר כי תוגש תוכנית לביצוע פרויקט הרכבת הקלה/תחתית בגוש דן במימון ציבורי.

לדברי ח"כ חנין, "הוכח כי השוק הפרטי לא יכול לבצע סוג כזה של עבודות תשתית. לא היה מנוס מהלאמת הפרויקט והעברתו לידי המדינה. הלקח שעלינו ללמוד הוא שענייני תשתית הם עניינים שהמדינה צריכה לקחת על עצמה, לקדם ולהוציא אל הפועל. ההלאמה היא ההחלטה הנכונה עבור הציבור הישראלי ומבטאת באופן הטוב ביותר את המחויבות של המדינה לפרויקט התחבורה הציבורית במטרופולין גוש דן.

"על המדינה להמשיך לקדם במלוא המרץ את פרויקט הרכבת הקלה/תחתית בגוש דן. אבל בינתיים אי אפשר להמשיך ולהמתין. יש צורך בפתרון מידי לבעיות התחבורה בגוש דן. קיימים פתרונות תחבורה יעילים שאינם דורשים השקעה תקציבית אסטרונומית ויכולים ליצור שינוי אפקטיבי תוך חודשים ספורים. דוגמא מצוינת לכך היא התוכנית למערכת הסעת ההמונים 'מהיר בעיר', המקודמת ע" קואליציית ארגונים בהובלת תנועת עיר לכולנו, אשר מתבססת על נתיבי תחבורה ציבורית ועדיפות ברמזורים לאוטובוסים מהירים".

לאורך השנה האחרונה ח"כ חנין פעל להלאמת פרויקט הרכבת הקלה/תחתית בכנסת ובועדותיה. בין השאר יזם ח"כ חנין דיונים בועדת הכלכלה של הכנסת שעסקו בצורך במציאת פיתרון לאי מימוש הסכם הזיכיון ובצורך בהלאמת פרויקט הרכבת במטרופולין גוש דן.

דיון אחרון התקיים ביוזמת ח"כ חנין בתאריך 25.5.2010. דברי ח"כ חנין הם בראשית הפרוטוקול:

דיון קודם בנושא התקיים ביום 22.6.2009. דברי ח"כ חנין בנושא ההלאמה מופיעים בסיכום דבריו.

למידע נוסף על "מהיר בעיר"