"הסתה לאומנית היא מפלטם האחרון של בעלי ההון"

09.08.10 קטגוריית: חברה וכלכלה, שלום ודמוקרטיה

ח"כ דב חנין הגיב היום בחריפות על קמפיין הימין הקיצוני נגד ההתעוררות הציבורית למען הגדלת הכנסות המדינה מרווחי תגליות הגז: "בשבוע שעבר לא נרתעו ברוני הגז מהפעלת לחץ אמריקאי על שרי הממשלה נגד העלאת הכנסות המדינה מתגליות הגז. הבנו את המסר – הרווחים חשובים להם הרבה יותר מעצמאות ההחלטה ומהאינטרס הלאומי.

"השבוע מציעים לנו, בגמישות פוליטית מרשימה, מפנה חד בעלילה – דווקא האינטרס הלאומי הוא המגויס בקמפיין ימני חדש להגנת ברוני הגז. הסתה לאומנית היא מפלטם האחרון של בעלי ההון.

"גל ההסתה הימנית נגד ארגוני החברה והסביבה ונגד הקרן החדשה לישראל והמסע המקרתיסטי שהחל נגד פרופ' ששינסקי, העומד בראש הוועדה הבוחנת את השאלה, מראים קשר מסוכן בין האינטרסים של האוליגרכיה הכלכלית לבין האיומים על המרחב הדמוקרטי".

על פי מדיניות המיסוי של ישראל, שלא עודכנה משנת 1952, שיעור ההשתתפות הצפוי של המדינה מתגליות הגז הוא מהנמוכים בעולם המערבי. לפי החוק כיום, המדינה זכאית לתמלוגים אך ורק בשיעור 12.5% מההכנסות ברוטו ממכירת הגז, אבל מצד שני המדינה משתתפת בהוצאות השוטפות של הליך ההפקה בשיעור כ-15%, כך שבפועל שיעור התמלוגים שממנו המדינה נהנית מסתכם בסופו של דבר ב-10.6% בלבד. עם הרפורמה במס החברות צפויה ההשתתפות העתידית להצטמצם אף יותר.

ח"כ חנין הוסיף ואמר כי "גילוי מצבורי הגז לחופי ישראל הוא רגע היסטורי בתולדות ישראל. הפוטנציאל העצום מהפקת הגז, כ-540 מיליארד דולרים, שייך לתושבי הארץ הזאת, אלה הם משאבי הטבע שלנו ושל ילדנו. מקבלי ההחלטות חייבים לראות לנגד עיניהם את האינטרס הלאומי ולא להיכנע למכבש הלחצים של הטייקונים ושל שלוחיהם. התמונה העגומה המצטיירת ממחקרים השוואתיים מראה כי מדינת ישראל היא שיאנית בהפקרת משאבי הטבע שלה לטובת טייקונים בעלי הון פרטיים".

לקריאת נאומו בכנסת של ח"כ חנין בעניין התמלוגים מתגליות הגז
הקמפיין הלאומני למען ברוני הגז