"הגיע הזמן להפסיק את אפליית הנשים גם בקצבאות הנכות"

24.11.10 קטגוריית: חברה וכלכלה

לרגל היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, שיצוין ב-3 בדצמבר, יעלה ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש) לועדת שרים לענייני חקיקה את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון – קביעת קצבת נכות על פי כושר השתכרות התשס"ט-2009 (פ/18/977).

"הגיע הזמן להפסיק את אפליית הנשים גם בקצבאות הנכות", מסר ח"כ חנין. במצב כיום, על פי חוק הביטוח הלאומי, ישנה הבדלה בחוק בין גבר לאישה לגבי התוספת הניתנת לבן הזוג למקבלי קצבת נכות. אישה שלא השתכרה בתקופה שלפני בקשת הקצבה – מוגדרת כ-"עקרת בית", ואינה זכאית לקבל תוספת של עד 50% לבן זוגה. לעומת זאת, גבר המקבל קצבת נכות – נמדד אך ורק על פי כושר השתכרותו, ולא על פי קריטריון עבודה בפועל, כפי שהוא נבחן אצל האישה. מכאן שיקבל את התוספת לבני הזוג ללא בדיקה נוספת.

ההנחה בבסיס החוק היא שבן הזוג יפרנס את האישה ולכן לא נבדקת יכולת השתכרותה. בעוד שבמצב הפוך- קבלת קצבה לגבר הנכה- הקצבה נמדדת על פי כושר השתכרותו. קריטריון זה, הטבוע בחוק, יוצר אפליה ופוגע בזכויותיהן של הנשים הנכות במדינת ישראל. הצעת החוק שואפת לתקן מצב זה. הצעת החוק נתמכת על ידי ארגוני נכים ונשים. לקריאת הצעת החוק לחצו כאן