"תכנית המייבשת שטחים בכינרת לא היתה מאושרת ע"פ חוקי הגנת החופים כיום"

07.12.10 קטגוריית: ירוק

הועדה המשותפת (פנים-עבודה) לנושא סביבה ובריאות, בראשות ח"כ ד"ר דב חנין, קיימה ביום שלישי, ה-7 בדצמבר, דיון שעסק בייבוש מקטע קטן של חוף הכינרת במסגרת פרויקט מלונאי של היזם מוטי זיסר.

בדיון התברר כי מדובר בתכנית לבנייה מלונאית שאושרה כחוק בשנות ה-90 ואושרה שוב בשנים 2000 ו-2008. בשנת 2007 שווקו הקרקעות והיזם מוטי זיסר (אלביט הדמיה) זכה במכרז. כחלק מתנאי המכרז נתבקש היזם לייבש מקטע קטן של חוף על מנת שעיריית טבריה תוכל לסלול טיילת לאורף החוף. המקטע המיובש אינו מיועד לבניית המלון. במהלך הדיון אמר מנכ"ל מינהלת הכינרת, מר צבי סלוצקי, כי לא זיהו חשש לפגיעה בסביבה החופית וכי המינהלת תומכת בתכנית.

עו"ד קרן הלפרין-מוסרי מעמותת אדם טבע ודין הסבירה כי אמנם מדובר בתכנית חוקית לחלוטין שאושרה בשנות ה-90 ובקרקעות ששווקו כחוק על ידי מינהל מקרקעי ישראל בשנת 2007 אולם לדעת העמותה על פי החקיקה העדכנית המגנה על החופים, לא ראוי לקדם את התכנית.

בסיכום הדיון אמר ח"כ חנין, יו"ר הועדה, כי "הכינרת היא שכיית חמדה מיוחדת במינה. הכינרת היא אגם קטן ואנו משיתים עליה שימושים רבים: דייג, תיירות, מאגר מי שתיה ועוד". ח"כ חנין אמר כי חובה על כולנו להתגייס לשמור על הכינרת. באשר לתכנית הנדונה, אמר ח"כ חנין, כי אילו הייתה מוגשת כיום לא הייתה מאושרת על פי החקיקה והמדיניות המודרנית האוסרת בנייה על קו חוף. חנין אמר כי הוא מבין שמדובר בהמשכיות של תכניות ישנות ולכן קרא לכל בעלי העניין בתכנית לבחון יחד כיצד ניתן למזער את הפגיעה בכינרת. ח"כ חנין הוסיף ואמר כי ייזום חקיקה שתבטל תכניות ישנות המנוגדות לחקיקה ולמדיניות העכשווית האוסרת בנייה לאורך קו החוף.