דב למבקר: "לחקור הטענות על מעורבות משרד רוה"מ בקידום מכרה הפוספטים"

21.06.11 קטגוריית: חברה וכלכלה, ירוק

ח"כ דב חנין, יו"ר הוועדה המשותפת לסביבה ובריאות, קורא לעצור לחלוטין את תכניות כריית הפוספטים בשדה בריר. ח"כ חנין, אשר מלווה בשנים האחרונות את המאבק סביב תכנית כריית הפוספטים בשדה בריר, פנה למבקר המדינה בבקשה בהולה לחקור עד תם את הטענות בדבר מעורבות בלתי תקינה לכאורה של משרד ראש הממשלה בהליכי קידום הפרויקט. מעורבות זו של משרד ראש הממשלה חותרת תחת חוות דעת רשמיות של משרד הבריאות שמצאו כי הכרייה במקום תסב נזק לבריאותם של תושבי הסביבה.

בדיון שהתנהל בכנס של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת ביום שלישי, ה-21 ביוני, הוצג מידע חדש בדבר סכנות קרינה רדיואקטיביות לתושבי ערד והסביבה. ח"כ חנין אמר בתגובה למידע החדש שנחשף: "בשדה בריר הולכים ומצטברים נתונים מדאיגים ביותר על סכנות בריאותיות קשות שעלולה כריית הפוספטים לגרום לתושבי ערד, אל פורעה, כסיפה והסביבה. אני קורא למבקר המדינה לחקור עד תום את הטענות בדבר מעורבות משרד ראש הממשלה בקידום הפרויקטים של חברות האחים עופר. אסור לאפשר לאינטרסים כלכליים לדרוס את חוות הדעת המקצועיות ובהן זו של מומחי משרד הבריאות. אסור להפקיר את תושבי האזור ואת בריאותם".

ביום שני, ה-28 בפברואר, פנה ח"כ חנין במכתב לראש הממשלה נתניהו, בבקשה כי יבחן את התערבותה של לשכתו בהחלטה המקצועית של משרד הבריאות בנוגע לסיכונים הבריאותיים הכרוכים בהקמת מכרת הפוספטים בשדה בריר שליד ערד. את המכרה אמורה להקים חברת רותם-אמפרט בבעלות האחים עופר. באותו יום התקיים בכנסת דיון בסיכונים הבריאותיים שעלולים להיגרם לתושבי ערד והסביבה מהקמת המכרה, בישיבה של הוועדה המשותפת (פנים-עבודה) לנושא סביבה ובריאות בראשות ח"כ חנין. בדיון התברר כי לשכת רוה"מ לא היתה מרוצה מחוות הדעת של אנשי המקצוע במשרד הבריאות ולכן ביקשה חוות דעת נוספת מגורמים שאינם עובדי משרד הבריאות.

"מהלך כזה מביע אי-אמון בגורמי המקצוע במשרדי הממשלה ולא אמור להתרחש במערכת מתוקנת", אמר ח"כ חנין. "אני קורא לרה"מ לפתוח בבדיקת ההתערבות המדוברת לעומקה". בדיון בוועדה אמר פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, כי עמדת המשרד הייתה ונשארה כי כריה בשדה בריר תגרום לתוספת תחלואה ותמותה בעיר ערד וסביבותיה. נציגי המשרד להגנת הסביבה הודיעו כי המשרד מתנגד לכריה בשדה בריר מחשש לבריאות הציבור.

לסיכום הדיון אמר ח"כ חנין: "אני מחזק את ידיו של פרופ' גרוטו ואת ידיהם של אנשי המקצוע הנתונים ללחצים קשים. לא ייתכן ששיקול שאינו בריאותי יוכנס לדיון ויגרום לשינוי חוות הדעת הבריאותית. הוועדה אימצה באופן מלא את העמדה המקצועית של משרד הבריאות ואת עמדת המשרד להגנת הסביבה. השיקולים הכלכליים שנשמעו ממשרד התשתיות ואחרים אינם יכולים להגיע על חשבון בריאותם של תושבי האיזור. לא ראוי, לא נכון ולא צודק להקים בשדה בריר מכרה פוספטים שיסכן את תושבי ערד והסביבה".