"אפשר וצריך לעבור להעסקה ישירה במע' הציבורית"

08.02.12 קטגוריית: חברה וכלכלה

השדולה למען העסקה ישירה, הכוללת למעלה מ-30 חברי וחברות כנסת מ-11 סיעות שונות קוראת למציאת פיתרון לאלתר לבעיית ההעסקה הקבלנית. את השדולה מובילים ארבעה יושבי ראש מארבע סיעות שונות (לפי סדר הא"ב): חה"כ זבולון אורלב מסיעת הבית היהודי – המפד"ל החדשה, חה"כ משה גפני מסיעת יהדות התורה, חה"כ דב חנין מסיעת חד"ש וחה"כ שאול מופז מסיעת קדימה. השדולה שמה לה למטרה לצמצם למינימום ההכרחי את היקפי תופעת ההעסקה הקבלנית, המובילה לפגיעה בזכויות עובדים ועובדות בין היתר באמצעות שכר נמוך, פגיעה באפשרויות קידום, הפרת זכויות עובדים כגון אי תשלום שעות נוספות ופנסיה.

ח"כ דב חנין, יו"ר עמית בשדולה להעסקה ישירה: "המערכה למען מעמד עובדי הקבלן היא אחד מהישגי המחאה החברתית הגדולה של הקיץ. טוב שגם ההסתדרות החליטה להצטרף עתה למאבק הממושך שאנחנו מנהלים בנושא כבר שנים. מעבר להעסקה ישירה במערכת הציבורית הוא לחלוטין אפשרי ומעשי. לפי הנתונים שבידינו הוא יכול אפילו לחסוך כסף ציבורי רב שהולך היום לקבלנים ולמתווכים. נדרשת פה החלטה פוליטית ערכית חדה".

השדולה הגיבה על קליטת עובדות היום בניקיון להעסקה ישירה במכללת סמינר הקיבוצים: קליטת העובדים היא צעד חשוב ופורץ דרך. השדולה מברכת את הנהלת המוסד על קבלת ההחלטה האמיצה וכמובן את אגודת הסטודנטים של המכללה שפועלת ונאבקת למען המטרה החשובה הזו. מי ייתן ותהיה זו הסנונית הראשונה, וכי מוסדות להשכלה גבוהה נוספים ימשיכו את המהלך.

על מכתב הפנייה של חברי וחברות הכנסת אל ראש הממשלה לפעול למען העסקה ישירה: על המכתב הקורא לראש הממשלה "לפעול ולהיאבק למען האנשים המוחלשים במשק ולמען העסקתם בתנאים הוגנים, קרי מעבר להעסקה ישירה" חתמו כ-20 חברי וחברות כנסת. החתומים ציינו כי לצד ההבנה כי אין מדובר בפתרון מיידי, יש למצוא את הדרך הריאלית העומדות בפני המדינה לעשות כן.

על הצעת חוק האוסרת על העסקת קבלנית של עובדים במגזר הציבורי: הצעת חוק עסקאות גופים ציבוריים (תיקון איסור על העסקת עובדי כח אדם) – התשע"ב 2011 של ח״כ אברהם מיכאלי (ש"ס) תעלה לועדת שרים ביום ראשון הקרוב. השדולה למען העסקה ישירה תומכת בהצעת החוק, ומקווה כי חברי וועדת השרים יחליטו לאמץ אותה.