ועדת השרים אישרה: דודי שמש יותקנו גם על גגות בנינים גבוהים

05.03.12 קטגוריית: ירוק

ח"כ דב חנין, יו"ר הוועדה המשותפת של הכנסת לסביבה ובריאות, בירך ביום ראשון, ה-3 במרץ, על החלטת ועדת שרים לענייני חקיקה לתמוך בהצעת חוק שלו ושל ח"כ זאב בילסקי בעניין התקנת דודי שמש בבתי מגורים גבוהים. ח"כ חנין: "במדינת שמש כמו ישראל – בנייה בלי דודי שמש היא אבסורד קיצוני. גם בבתים גבוהים – אפשר וצריך להתקין דודי שמש, זה חוסך אנרגיה וזיהום אוויר וחוסך גם כסף".

מתוך דברי ההסבר להצעת החוק:
על פי תקנות התכנון והבנייה (בקשה להיתר, תנאיו ואגרות), התש"ל–1970, חלה חובת התקנת מערכת סולרית לאספקת מים חמים בבתי מגורים. חובה זו אינה חלה על בניין שגובהו תשע קומות ומעלה. כיום הגבלה זו מונעת מבתי מגורים רבי קומות ליהנות מיתרונות אספקת אנרגיה סולרית. משמעות אי קיומן של מערכות אלו היא העלאה משמעותית של צריכת החשמל ופגיעה עקיפה בסביבה.

חברות המתקינות מערכות סולריות מדווחות בשנים האחרונות על שיפור המערכות ויעילותן, כך שיצליחו לחמם מים לכלל הדיירים בכלל הקומות, ללא פגיעה באיכות המים החמים של הקומות התחתונות, כפי שהיה בעבר.

מטרת חוק זה היא להחיל חובת התקנת מערכת אנרגיה סולרית בכל בניין, ללא הגבלה של מספר הקומות בו. זאת, נוכח העובדה שבמציאות הנוכחית ישנן מערכות שמאפשרות לעשות כן. הצעת החוק תוביל לצמצום צריכת החשמל בישראל של דיירים אשר גרים בבניינים רבי קומות, תגביר את ההגנה על הסביבה ותחסוך כספים רבים.