פרס הגלובוס הירוק לאישיות ציבורית הוענק השנה לח"כ דב חנין

22.04.12 קטגוריית: ירוק

ארגון חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל – העניק את פרס "הגלובוס הירוק" לשנת 2012 על פעילות ציבורית למען הגנת הסביבה ובריאות הציבור לח"כ דב חנין. ח"כ חנין אמר בתגובה: "תודה לארגוני הסביבה על הכבוד, אבל קודם כל על שיתוף הפעולה וההתגייסות לאורך השנים במאבקים החברתים-סביבתיים. בלעדיהם לא היינו מצליחים להשיג את ההישגים שהשגנו בכנסת ומחוץ לה.

"קראתי את נימוקי הפרס. אכן, רשימת ההישגים בחקיקה בכנסת היא ארוכה. ההישגים הגדולים בחקיקה הסביבתית בכנסת הושגו, במקרים רבים, למרות ונגד עמדות הממשלה. הם לא היו מושגים ללא תמיכתו של הציבור. אני רואה חשיבות עצומה בהמשך התגייסות ציבורית בנושאים הסביבתיים-חברתיים. על אף ההישגים הרבים, אנו עומדים בפני אתגרים משמעותיים ואסור לנוח על זרי הדפנה.

"בקדנציה הקודמת השלמנו קומה ראשונה במהפכה הסביבתית בחקיקה שבמרכזה חוקי המזהם משלם, אוויר נקי והאכיפה הסביבתית. בקדנציה הנוכחית אני עוסק בקומה שנייה של מהפכת החקיקה זו באמצעות חוק השקיפות הסביבתית, חוק התייעלות אנרגיה וחוקים נוספים שהצלחנו להעביר. שלושת אתגרי החקיקה הסביבתית המרכזיים שבפני כרגע הם: עידוד התחבורה הציבורית, ההגנה על ים המלח וקידום חוק הנפט החדש שיגן על הים מפני אסונות כמו זה שאירע במפרץ מקסיקו.

"ההישגים הגדולים של השנים האחרונות – במאבקים נגד תוכנית ספדי, למען פארק איילון, נגד הבנייה בחופי פלמחים ובצת ועוד – הולידו תגובת נגד בדמותה של הרפורמה בתכנון ובבנייה שלא רק פוגעת בזכות הציבור להתנגד לתכניות כאלה אלא גם פוגעת באופן קיצוני במרחב הפעולה של הארגונים הסביבתיים בנושאים התכנוניים ומרסקת את עמוד השדרה המקצועי של מערכת התכנון. לכן, לא במקרה, הקדשתי מאמץ כה גדול בשנתיים האחרונות למאבק הזה. היה לנו הישג חשוב כאשר הצלחנו למנוע את אישורה של הרפורמה בכנס החורף. אבל זה הישג זמני. המאבק מתחדש עכשיו וזו הזדמנות לקרוא לציבור להצטרף לחזית המתרחבת והולכת של ההתנגדות לרפורמה, לה שותפים ארגונים סביבתיים, תנועות חברתיות וגם גורמי מקצוע רבים מאוד.

"חשוב לי לציין במיוחד את החיבור העמוק שנוצר במחאה החברתית בין נושאים סביבתיים לחברתיים. אי אפשר להפריד בין סביבה וחברה. אחת ההפגנות המרשימות ביותר שהיו בקיץ הייתה הפגנת הענק בתגובה לחוק הוד"לים של נתניהו. ההפגנה המחישה את הבנת הקשר העמוק שבין הרס החברה לבין חורבן הסביבה".

מאז בחירתו, מוביל חנין את העשייה הסביבתית בכנסת. הוא העביר 35 חוקים , וקידם עשרות הצעות חוק נוספות. בין החוקים הסביבתיים החשובים שיזם והעביר, המהווים מהפיכה של ממש: "המזהם משלם", אכיפה סביבתית, הגנה על חופי אילת והכינרת, איסור נהיגה בחופים, התייעלות אנרגטית במבני ציבור ועוד. חנין הוכתר ב-2010 כח"כ הירוק ביותר ע"י אדם טבע ודין, והשנה זכה ב"אות הפרלמנטר" המצטיין מטעם המכון הישראלי לדמוקרטיה, והוכתר כח"כ החברתי ביותר מטעם "המשמר החברתי".

דב חנין מכהן (יחד עם ח"כ ניצן הורוביץ) כיו"ר-עמית של השדולה הסביבתית-חברתית, מהגדולות והפעילות בשדולות הכנסת, העובדת בשיתוף פעולה הדוק עם ארגוני הסביבה. חנין הקים את הועדה לסביבה ובריאות, העוקבת מקרוב אחר מאבקים סביבתיים ומקיימת סיורי שטח רבים. בנוסף, חנין הוא מהעומדים בראש המאבק הפרלמנטרי ברפורמה בתכנון ובבנייה שמוביל רוה"מ בנימין נתניהו.