ביוזמת דב וח"כים נוספים: גיל הנישואין עלה ל-18

13.11.13 קטגוריית: חברה וכלכלה, כללי


בשבוע שעבר עברה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק של חבר הכנסת דב חנין וח"כים נוספים המעלה את גיל הנישואין ל-18.

ח"כ חנין: "נישואי קטינים זו פגיעה בזכויות אדם. החוק הוא מסר חשוב לחברה הישראלית"

 

 

ח"כ דב חנין (חד"ש), ראשון יוזמי  החוק: "באיסורה על נישואי קטינים שולחת הכנסת היום מסר חשוב להגנה על קטינים וקטינות. הגבלת גיל הנישואין לגיל 18 הינה הכרחית על מנת להגן על צעירים ובעיקר צעירות, מפני נישואין בכפייה שבמקרים רבים כרוכים בפגיעה בריאותית, פיזית ונפשית  וכן בפגיעה בזכותן להתפתחות תקינה, לחינוך הולם ובכך גם באפשרויותיהן להשתלב במעגל התעסוקה".

 

כיום, חוק גיל הנישואין משנת 1950 קובע את גיל 17 כגיל מינימאלי לנישואין. קביעה זו אינה עולה בקנה אחד עם נורמות בינלאומיות מקובלות ועם התפתחויות במשפט ובמחקר הנוגע לנישואי קטינים.

 

הצעת החוק הועלתה להצבעה לראשונה בכנסת ה-18 ביום 9.8.2011 על ידי חבר הכנסת דב חנין ונפלה בקריאה הטרומית. ח"כ חנין הגיש את הצעת החוק שוב מיד והיא עלתה פעם נוספת לקריאה טרומית וגם עברה ובהמשך אושרה לקריאה ראשונה, קיבלה דין רציפות ומאושרת היום בקריאה שנייה ושלישית.

 

הצעת החוק מבקשת להעלות את הגיל המותר לנישואין ל-18. על פי האמנה הבינלאומית לזכויות הילד, עד גיל 18 כל אדם נחשב ילד. החוק הנוכחי אפשר למעשה חיתון ילדים וילדות, בטרם אפילו סיימו את לימודיהם וזכו לאפשרות להשתלב במעגל התעסוקה. העלאת הגיל המותר בחוק מתקנת את העוול הזה.

 

ח"כ חנין הוסיף: "תופעת נישואי קטינים מהווה פגיעה חמורה בזכויות היסוד של הקטין, ובראשון הזכות להיכנס בברית הנישואין תוך הסכמה חופשית. עיקר קורבנות התופעה הן נערות צעירות, אותן משיאים תוך לחץ של משפחתן וסביבתן ולמעשה בכפייה. לחוק זה חשיבות רבה ביותר, נוכח המסר שיש בה לציבור הרחב כי נישואי קטינות הוא דבר פסול".

*****************

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 11,747 נשים מתחת לגיל 18 התחתנו בישראל בשנת 2011. בין השנים 2000 ל- 2009 התחתנו בישראל 19,863 נערות בגיל 18, 15,020 נערות עד גיל 17, ו כ-2,548 נערות התחתנו עד גיל 16.