החוקים שלי

العربية بعد العبرية

ח"כ דב חנין יוזם ומוביל חקיקה בנושאי זכויות אדם וזכויות חברתיות, זכויות עובדים, זכויות נשים, הגנת ילדים, הגנת הסביבה ובריאות, והגנת בעלי-חיים. בין החוקים שהתקבלו:

הכנסת ה-20

שקיפות בדיור הציבורי – החוק מחייב את חברות הדיור הציבורי להעביר ללקוחותיהם דו"ח בשפה פשוטה ונגישה אודות מצבם, בנוסף לעדכון בכל שינוי מדיניות, זאת במטרה למנוע צבירת חובות בידיי הלקוחות שאינם מודעים להם. יחד עם אורלי לוי אבקסיס.

חוק הארכת חופשת לידה – מאריך את חופשת הלידה מ14 שבועות ל15 שבועות. ביחד עם רחל עזריה.

חוק הגדלת קצבת הנכות – הגדיל את קצבת הנכות מסכום של 2342 ₪ ל3700 ₪. בהובלת ח"כ אילן גילאון.

חוק הגנה על זכויות אמנים – מגביל את פרק הזמן של הסכמים בין אמנים לחברות תקליטים ומנהלים כדי למנוע מצב בו חברת התקליטים מחתימה אמני על חוזים דרקוניים ושולטת בזכויות ורווחי האמנים לשנים ארוכות וללא אפשרות יציאה.

חוק זכויות החולה –  קובע כי אם נודע לרופא או פסיכולוג על הורה שהתעלל באלימות פיזית או מינית בקטין, או במצב בו, המטפל לא מחויב למסור מידע להורה אודות תהליך הטיפול, במטרה למנוע פגיעה בילד. בהובלת עליזה לביא.

חוק חובת הודעה על שינוי בהטבות לצרכנים – החוק מחייב מפעילי "מועדוני לקוחות", בנקים וחברות כרטיס אשראי להודיע על כל שינוי בהטבות לצרכנים לפני השינוי בהטבה. בהובלת חבר הכנסת איתן כבל.

חוק חינוך חינם לילדים חולים –  מעניק חינוך חינם לילדים הנמצאים בבתי חולים או בבית במחלה מתמשכת. יחד עם יוסי יונה.

חוק לביטול שלילת הזכאות לקצבה מניצולי שואה נכים המקבלים רנטה –  החוק הקודם שהתייחס לקצבת ניצולי השואה, מנע קצבה לכל ניצול המקבל קצבה מגרמניה. החוק החדש מתקן את השלילה הזאת עבור ניצולי שואה שהם נכים בשיעור של 25%.

חוק תנאי מחייה נאותים ואיסור התעללות בבעלי חיים –  ביחד עם איציק שמולי ויצחק וקנין.

חוק זכויות לידה – החוק מגדיר הריון החל מהשבוע ה22 ולא החל מהשבוע ה26. מכאן שנשים בהריון הינן זכאיות לתגמולים החל משבוע 22 וחופשת לידה. יחד עם עליזה לביא ומשה גפני.

חוק אנרגיות מתחדשות –   החוק מעניק פטור מתשלום מס הכנסה למי שיפיקו חשמל עד ל24 אלף ופטור מניהול ספרים, וכך מעודד התקנת מערכות סולריות בבתים. יחד עם חמד עמאר, יעל כהן פארן וסתיו שפיר.

חוק חופשה שנתית –  החוק מוסיף שני ימי חופשה לכל עובד שעובד עד ארבע שנים. יחד עם רחל עזריה.

פירוט תשלום לצרכן – החוק מחייב ספק שירות או מוצר להעניק פירוט בהודעת תשלום המפרט את כל פרטי התשלום לצרכן. יחד עם איתן כבל.

 

הכנסת ה-19

1.זכאות לתגמול לניצולי שואה שעלו לארץ לאחר שנת 1953– החוק מתקן את העוול שנגרם עד היום לניצולי שואה כך שמבטל את האפליה לגבי מי שעלה אחרי שנת 1953 . הצעת חוק פרטית שקידמנו באמצעות השדולה למען ניצולי השואה שאני יו"ר משותף שלה אומצה ע"י הממשלה והפכה לחוק.

2. החוק להקמת קרן מרווחי הגז לטובת מטרות חברתיות – הצד המשלים למאבק העיקש שניהלנו על חלקו של הציבור מהכנסות  הגז ומשאבי הטבע בכלל. החוק הזה מבטיח שההכנסות הגז לא ייבלעו בבור הכללי של תקציב המדינה, אלא יושקעו באמת במטרות חברתיות. בסופה של דרך ארוכה החוק עבר כהצעה ממשלתית.

3. אחרי מאבק ממושך עבר סופית החוק שיזמתי אשר מחייבייצוג משפטי בדיונים בעניין החזקת אסירים בבידוד. בתי הסוהר הם החצר האחורית של החברה ותאי הבידוד הם הפינה הבעייתית ביותר בתוכם. מחקרים מראים שבידוד בכלא יכול ליצור תגובות פסיכוטיות ופגיעה נפשית ארוכת טווח. למרבית הצער, קיימת אצלנו אינפלציה בהכנסת אסירים לבידוד והחזקתם כך במשך תקופות ממושכות. חובת הייצוג, שעוגנה עכשיו בחוק, תתרום לצמצום הבידוד למצבים חיוניים באמת. אמשיך להיאבק בנושא הזה: זכויות האדם לא יכולות לעצור בשערי הכלא.

4.שריון מקום לנשים ברשימות לרשויות המקומיות– חוק שקידמתי בשת"פ עם חה"כ יפעת קריב, עליזה לביא וחנין זועבי קובעת שרשימה בבחירות מקומיות ששליש ממועמדיה הן נשים תקבל מימון בחירות מוגדל. עוד צעד לפירוק חסמי הכניסה המונעים מנשים להשתלב בעמדות מובילות בשלטון המקומי ובפוליטיקה בכלל.

 5. איסור על הפלייה על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית במערכות החינוך. חוק זה, שיזמתי עם חברי לסיעת חד"ש וח"כים נוספים, הוא החוק הלהט"בי הראשון שעבר בפועל בכנסת הנוכחית.

 6.תיקון לחוק צער בעליחיים שמעניק כלים חדשים לאכיפתו. החוק החדש מאפשר למפקחים ממשלתיים להיכנס לכל מקום (למעט מקום מגורים) כדי לבצע ביקורות ולוודא שהוראות החוק מתקיימות. החוק מוסיף סמכות לדרוש מסמכים, לעשות מדידות, לקחת דגימות ועוד. סמכויות הפיקוח והאכיפה שנוסחו לפני שני עשורים הוחלפו בהוראות מודרניות המתאימות למאה העשרים ואחת. נעשו גם שיפורים בהוראה המאפשרת לארגונים להגנת בעלי-חיים לבקש צווי מניעה נגד התעללות. תנו לחיות לחיות ליוותה את הצעת החוק וקידמתי אותו יחד ע"ם ח"כ איתן כבל.

 7. העלאת גיל הנישואין – הייתי היוזם הראשון של החוק הקובע כי גיל הנישואין בישראל יועלה ל-18. ניהלנו עליו מאבק קשה לאורך שנים. בקדנציה הקודמת הקואליציה הצליחה אפילו להפיל את ההצעה שלי בהצבעה במליאה. לא ויתרנו ובסופו של דבר הצלחנו. תופעת נישואי קטינים מהווה פגיעה חמורה בזכויות היסוד של הקטין, ובראשן הזכות להיכנס בברית הנישואין תוך הסכמה חופשית. עיקר קורבנות התופעה הן נערות צעירות, אותן משיאים תוך לחץ של משפחתן וסביבתן ולמעשה בכפיה.

8.חוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת ילד)  – מקנה להורים לילדים-עם-מוגבלות זכות לימי חופשה נוספים ובנוסף לשעות היעדרות כדי לסייע לילדים.  את הטיפול בנושא הזה התחלתי עוד בקדנציה הקודמת בעקבות פניות הורים שסיפרו לי על קשייהם. יחד עם ח״כ אורי מקלב.

9.החלת חוק חופש המידע וחובות השקיפות על אגודות ספורט. יחד עם ח"כ יריב לוין.

10.חוק המגדיר עבירה של הטרדה מינית בידי בעל תפקיד ציבורי, גם כשאין התנגדות פעילה של המוטרד/ת בגלל ההיררכיה, התלות והמרות בסיטואציה.  יחד עם ח"כ מיכל רוזין

11. העלאת גובה הפיצוי בגין הטרדה מינית – עם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ מיכל רוזין

12.יום שבתון בשכר ביום הבחירות המקומיות. בחירות לשלטון מקומי חשובות לא פחות מבחירות ארציות. בשני המקרים חשוב לעודד השתתפות מכסימלית בבחירות, ומחקרים מראים שיום שבתון תורם לכך. הצעת החוק הפרטית שלנו האיצה הצעת חוק ממשלתית ואוחדה עימה לחוק.

13. חוק המבטל אפליה לרעה של יתומים חרדים – הצעת שנולדה במסדרון הכנסת, כשפגשתי בחור חרדי, יוסף סגל, שסיפר לי על כך  שהוא התייתם לפני עשר שנים אבל כשהגיע לגיל 18 הפסיק לקבל את קיצבת השארים מהביטוח הלאומי, שיתומים אחרים  מקבלים אותה עד גיל 20. יחד עם ח"כ ניסים זאב.

14. חוק קידום התחרות בענף המזון- בין היתר באמצעות מניעת ריכוזיות גיאוגרפית והגברת התחרות האזורית, ובאמצעות הטלת חובה על קמעונאי גדול לפרסם באינטרנט את מחירי המצרכים שהוא מוכר בכל חנות מחנויותיו, באופן שיאפשר השוואה עדכנית שוטפת של מחירי סל המצרכים. יחד עם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ נחמן שי.

15. חישוב מס נפרד לבני זוג בעסק משותף – החוק מחליף את ההסדר הקיים הקובע שניתן לבקש חישוב מס נפרד לבני זוג רק במצבים שבהם אין תלות בין מקורות ההכנסה שלהם, באופן שבו יתאפשר חישוב מס נפרד לבני זוג שקיימת תלות בין מקורות ההכנסה שלהם, עם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ משה גפני.

16. חוק המעביר כספים ורכוש של נספי שואה שלא אותרו לסיוע לניצולי שואה הזקוקים לכך יחד עם ח"כ מירב מיכאלי.

17. שכר שווה לעובדת ולעובד (תיקון מס' 3) – הטלת חובה על מעסיקים ציבוריים לאסוף ולפרסם נתוני שכר לפי מין כדרך להתמודד עם פערי השכר המגדריים הקיימים אצלנו. עם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ עליזה לביא.

18. ביטול מאסר חייבים בהוצאה לפועל– חוק זה מבטל את המאסר כאמצעי לגביית חובות בהוצאה לפועל, פרט למאסר בשל חוב מזונות. לצד זאת, החוק מגדיל את אמצעי הגביה שעומדים לרשות הזוכה. עם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ מרב מיכאלי.

19. חוק הטבות לניצולי שואה – מרחיב את ההטבות הניתנות לניצולי שואה יוצאי מחנות ריכוז וגטאות. עם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ חיים כץ.

20חוק נכי רדיפות הנאצים (תיקון מס' 19) – מרחיב את ההטבות הניתנות לנכים אלה. עם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ דוד צור.

21. איסור הפליה מחמת גיל– איסור על הפליה מחמת גיל בהספקת מוצר או שירות ציבורי, במתן הכניסה למקום ציבורי או במתן שירות במקום הציבורי וקביעה שאפליית חולה מטעמי גיל הנה עבירת קנס וגם עוולה אזרחית. עם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ אורית סטרוק.

22.הוספת אחות מוסמכת לוועדת האתיקה המוקמת ע"פ חוק זכויות החולהעם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ שולי מועלם-רפאלי.

23. חוק השאלת ספרי לימוד התיקון קובע כי כל בית ספר יהיה חייב להפעיל תכנית השאלת ספרי לימוד. עם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ עמרם מצנע.

24. חוק המחייב חברות המפעילות מוקדים טלפוניים לספק מענה אנושי תוך 3 דקות מרגע ההתקשרות. עם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ איתן כבל.

 25. זכות לנוכחות מלווה בטיפול רפואי משאושפזים מבוגרים המתקשים בשמיעה או שאינם דוברים היטב את השפה לעיתים מתקשים בהבנת דברי המטפלים והצוות הרפואי. נוסף על כך, רבים, אשר לרוב נמנים עם אוכלוסיות פגיעות שונות כגון קשישים, עולים חדשים, בעלי מוגבלויות, וכדומה, חוששים לקבל טיפול רפואי ללא ליווי של אדם מוכר. הזכות של המטופל לנוכחות מלווה במהלך טיפול רפואי, אינה מעוגנת בחוק והיא ניתנת  בהתאם לרצונו הטוב של הרופא. החוק מעגן זכות זו בחקיקה, כך שברירת המחדל תהיה שעומדת לרשות המטופל הזכות לנוכחות מלווה במהלך הטיפול הרפואי, ובכך יסייע למטופל ולהנגיש בלא מעט מקרים את השפה והשירות הרפואי המתקבל. עם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ פנינה תמנו-שטה.

26. הגבלות על נשיאת נשק וקבלת רישיון נשק – בימים אלה, בהם האלימות גואה, והשימוש בנשק לצרכים פליליים, הן על ידי מאבטחים והן על ידי אזרחים בעלי רישיון נשק, נעשה עניין שבשגרה, הסתבר שהמחוקק לא נתן דיו את דעתו על מניעה וצמצום נשיאת נשק. חוק זה נותן את הדעת לא רק לכשירותו הרפואית של מבקש רישיון הנשק אלא גם לכשירותו הנפשית, ומתנה חידוש רישיון נשיאת נשק באישור פסיכולוג לעניין כשרותו הנפשית של המבקש. כמו כן, ההצעה קובעת שלמבקש אסור שיהיה רישום פלילי בעבירות המנויות לעיל, שעניינן אלימות, החל מתקיפת עובד ציבור, המשך באינוס וכלה ברצח. יחד עם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ דוד צור.

הצעות חוק שהעברנו בקריאה ראשונה:

27. הצעת חוק שקיפות בהתנהלות חברות הדיור הציבורי –  שקידמתי בשיתוף פורום הדיור הציבורי נועדה ליישם את עקרון חופש המידע ולהתמודד עם פניות רבות מצד דיירי הדיור הציבורי המלינים על חוסר במידע הנוגע לזכויותיהם והיעדר נגישות למידע זה. הצעת החוק מטילה את האחריות למסירת המידע על החברה לדיור ציבורי ומחייבת את החברות לדיור ציבורי לשלוח לשוכרים דיווח רבעוני על התשלומים ששילמו וההחלטות שהתקבלו בעניינם במהלך תקופה זו, לרבות אופן תקיפת החלטות אלה. כמו כן, הצעת החוק מחייבת מסירת מידע לכל מי שמבקש לקבל סיוע בשכר דירה, לרבות מסירת מידע אם הוא זכאי לדיור ציבורי ואם כן, מה יהא מקומו ברשימת ההמתנה.

28. סיוע ריאלי בשכר דירה– הצעה שקידמתי יחד עם ח"כ אורלי לוי אבקסיס הקובעת כיאדם שהוכר כזכאי לדיור ציבורי יקבל, בתקופת ההמתנה עד לקבלת הדירה, סיוע בתשלום שכר דירה, בגובה שכר דירה ריאלי. כלומר, הסכום שהיה משולם עבור השכרת הדירה הציבורית אילו היתה מוצעת להשכרה בשוק החופשי, בקיזוז דמי השכירות שהיה משלם הזכאי בפועל עבור הדירה הציבורית.

29. חוק ההגנה על זכויות המוסיקאים בישראל–הצעת חוק שקידמתי יחד עם ח"כ עמרם מצנע (התנועה)בעקבות פניות אלי בנושא, ההצעה תגביל את חוזי האמנים מול המפיקים וחברות התקליטים לתקופה של 7 שנים, שבסיומה יוכל האמן לעזוב את המפיק או החברה מבלי לשלם קנסות כבדים, וזאת בניגוד לנהוג כיום.

נציבות זכויות הילד- מטרת חוק זה לקדם את השמירה וההגנה על זכויות ילדים ברוח אמנת האו"ם בדבר זכויות הילד. הנציבות תפעל כיחידה בתוך משרד המשפטים. לשם השגת מטרותיה תפעל הנציבות, בין היתר, בתחומים הבאים: ייעוץ למשרדי הממשלה בעניין קידום זכויות ילדים והגנה עליהן; ייזום תיקוני חקיקה בתחום פעולתה; קיום פעילות להעמקת המודעות הציבורית בתחום; הגשת חוות דעת; איסוף ידע בתחומי פעולתה והפצתו בקרב משרדי הממשלה; וכן הגשת דו"ח שנתי שיכיל פירוט על פעולותיה ויספק תמונת מצב בעניין יישום האמנה לזכויות הילד ומצב הילדים בישראל, הדו"ח יוגש לשר ולוועדה המיוחדת לזכויות הילד בכנסת והממשלה תקיים לגביו דיון. הצעת החוק מעניקה לנציבות מעמד עצמאי, כך שתהא רשאית לדרוש מכל גוף מבוקר מידע הנדרש לה לצורך ביצוע תפקידיה. הגוף המבוקר יחויב במסירת המידע, בכפוף לסייגים הקבועים בהצעה. בנוסף, מכילה הצעת החוק הוראות בעניין מינוי נציב זכויות הילד וכשירותו, תקציב הנציבות, מעמד עובדיה והקמת ועדה מייעצת. יחד ע"ם ח"כ אורלי לוי-אבקסיס.

הצעת חוק המחייבת עמותות ורשויות לעקר כלבים וחתולים הנמסרים לאימוץ.המהלך מכוון להפחית את מספר בעלי החיים הנטושים והסובלים סביבנו.   יחד עם ח"כ איתן כבל.

 הצעת חוק המחייבת מועדוני לקוחות להודיע מראש על כל שינוי בהטבה שהמועדון מציע וכן להציע הטבה חלופית שווה ערך. עם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ איתן כבל.

הצעת חוק הדיור הציבורי – שמירת זכויות בשל אלימות בן־זוג- מוצע לעגן בחוק את נוהל משרד השיכון ולקבוע שתקופת שהייה במקלט לנשים מוכות תימנה בחישוב תקופת המגורים בדירה ציבורית לצורך הזכאות לרכישתה. עוד מוצע לקבוע כי שהייה מחוץ לדירה הציבורית בשל אלימות מצד בן־הזוג תימנה גם היא בחישוב תקופת המגורים בה לצורך הזכאות לרכישתה, ובלבד שניתנה החלטה שיפוטית המעידה על קיום אלימות כאמור. יחד עם קבוצת ח"כים בהובלת ח"כ דוד צור.

הסכמה לטיפול רפואי בשם קטין שהורהו מואשם בביצוע עבירת מין או אלימות כלפיו – מוצע כי לא תידרש הסכמתו של הורה שהוגש נגדו כתב אישום בחשד לביצוע עבירת מין או אלימות כלפי ילדו, לטיפול רפואי בילדו האמור, הקשור לפגיעה, ולא יימסר לאותו הורה מידע הנוגע בטיפול כאמור, אלא אם כן הוא זוכה מהאישום. בהובלת ח"כ יפעת קריב.

הצעת חוק שכר שווה לעובדת ולעובד- איסוף, עיבוד ופרסום של נתונים מגדריים – מי שמוטלת עליו חובה לפרסם או לדווח על שכרם של עובדים ונושאי משרה, יכלול בפרסום או בדיווח התייחסות למין העובד. הפרסומים לגביהם תחול החובה מפורטים בתוספת לחוק וכוללים את פרסום מקבלי השכר הגבוה בחברות ציבוריות, עמותות, תאגידי מים וביוב וכן את הדוח השנתי שמפרסם הממונה על השכר במשרד האוצר לפי חוק יסודות התקציב. מטרת התיקון המוצע היא להציף את פערי השכר במשק, בין גברים לנשים, בהסתמך על הדיווחים הקיימים של מקבלי השכר. שר הכלכלה, באישור הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי של הכנסת, יוכל לשנות את החיקוקים המנויים בתוספת בצו. בנוסף  מוטל על משרדי ממשלה, רשויות מקומיות ותאגידים סטטוטוריים  לאסוף, לעבד ולפרסם מידע סטטיסטי לפי מין ולהחיל חובה זו גם על חברות ציבוריות. בהובלת ח"כ עליזה לביא.

עברו בקריאה טרומית

פינוי פיצוי לתושבי כפר שלם –מאבק שאני מלווה שנים רבים. העברנו בקריאה טרומית את ההצעה המסדירה פתרון למצוקה המתמשכת של תושבי כפר שלם וקובעת מערכת להסדרת הפינוי והשיקום שלהם. תושבי כפר שלם אינם פולשים אלא אזרחים שהמדינה שלחה אותם, את הוריהם ואת הורי הוריהם, להתיישב בכפר. החוק מציע מנגנון מאוזן וצודק לפינוי שטחי הכפר תוך הבטחת יכולתם של המפונים לקבל פיצוי שיאפשר להם דיור ראוי אחר.

 דיור חלופי לתושבי גבעת עמל -הצעת החוק קובעת כי תושב מתחם גבעת עמל בתל-אביב-יפו שהחזיק בנכס לפני 1961 או תושב שמלאו לו 21 שנים שנולד במתחם השכונה ומחזיק בה נכס, יהיה זכאי לדיור חלופי שווה ערך בעד פינוי הנכס שבו התגורר. העברת הצעת החוק בקריאה הטרומית היא מסר חשוב שהכנסת לא תמשיך לעמוד מן הצד כאשר תושבים מנושלים מבתיהם לטובת רווחי ענק של טייקונים. הגיע הזמן לפתור את בעיית גבעת עמל באמצעות פיצוי הוגן שיאפשר לדיירי השכונה דירות במקום הבתים שהם מפנים.

 העסקה ישירה של עובדי הוראה– קביעה בחוק שכלל עובדי ההוראה יועסקו במישרין על ידי משרד החינוך או הרשויות המקומיות. יחד עם ח"כ שמעון אוחיון.

 העדפה במרכזי הרשויות המקומיות לעסקים בבעלות נשים עם ח"כ עליזה לביא.

 הצעת חוק המבטלת את אפליית העובדות העצמאיות בדמי לידה, יחד עם ח"כ עליזה לביא.

 ייצוג הולם לנשים בכל הוועדות הציבוריות הפעילות ברשויות המקומיות– יחד עם ח"כ עליזה לביא.

 הצעת החוק הקובעת שקיצבת הכנסה לאשה ולילדים תפסיק להיות משולמת לחשבון בן זוגה דווקא. התשלום לחשבון הגבר היה אפליה חוקית וגם הסדר פוגעני. במיוחד במצבי פרידה או אלימות, תלות כלכלית של האשה בגבר היא אבסורדית ואפילו מסוכנת (מדוע צריכה אישה מוכה לבחור בין איבוד קצבה להמשך חיים עם גבר מכה?). יחד עם חה״כ עליזה לביא וזהבה גלאון.

 אחריות אישית על מנהלי תאגידים בגין התעללות בבעלי חייםכולנו הזדעזענו מתחקירי ״אדום-אדום״ וזוגלובק, אבל מאחורי התמונות המזעזעות עומדים שיטה ואינטרסים כלכליים. הענשת הש.ג. לא תפתור את הבעיה. חייבים להגיע למקבלי ההחלטות בצמרת ולהטיל עליהם אחריות אישית. הצעת החוק מוסיפה גם עבירה של רשלנות שמביאה לפגיעה קשה בבעלי חיים.  יחד עם ח״כ עמרם מצנע.

חוקים שעברו בקריאה שנייה ושלישית בכנסת ה-17 וה-18:

דמוקרטיה, שקיפות, זכויות אדם וזכויות חברתיות

חוקי זכויות עובדים

 • חוק הודעה לעובד – תיקון המבטיח לעובדי קבלן מידע על תנאי החוזה שבו הם מועסקים. חוק זה בא לתקן מצב בו לא נאמר לעובד אילו תנאים סוכמו בין הקבלן למעסיק בפועל ולהבטיח כי עם תחילת ההעסקה יימסרו לעובד תנאי ההעסקה שבהם מחויב הקבלן כלפי המעסיק בפועל. החוק דורש כי יימסר לעובד המידע הדרוש לו כדי לדאוג למימוש זכויותיו. יחד עם ח"כ חיים אורון.
 • חוק לתיקון חובת המכרזים (איסור האפליה בשל גיל) – החוק נועד למנוע מצב בו יופלה אדם בהליכי מכרז מפאת גילו. בדרך כלל מדובר באפליה כלפי האוכלוסייה המבוגרת יותר, הנמצאת ב"קבוצת סיכון" להיפגע מיחס לא שווה ומפלה בשל גילה המתקדם יחסית, לעומת מתמודדים צעירים יותר במכרז. יחד עם ח"כ זאב בילסקי.
 • מניעת פיטורים מחזוריים – מונע העסקת עובדים בהתקשרות לתקופה קצובה, ופיטורין מחזוריים, ובעקבותיהם העסקה מחודשת – שיטת התחמקות של המעסיקים מחוב הבטחת התנאים הסוציאליים ופיצויי פיטורים. יחד עם ח"כ שלמה מולה וח"כ שלי יחימוביץ'.
 • איסור על לקיחת בטחונות מעובדות ועובדים – לפי החוק מעבידים שייקחו בטחונות, צ'קים, שטרות, פקדונות מעובדיהם יהיו צפויים לעונשי מאסר וקנס.  החוק חל גם על עובדי הקבלן. יחד עם ח"כ שלי יחימוביץ'.
 • הכללת איסור על אפליה בגין נטייה מינית, הורות או הריון בשירות התעסוקה – החוק מרחיב את איסורי האפליה הקיימים בשירות התעסוקה. יחד עם שדולת הנשים, ח"כ נחמן שי וח"כ עפו אגבריה.
 • הענקת סמכות לבית הדין לעבודה להאריך מועדים – מטרת החוק לאפשר לבית הדין לעבודה, להאריך את המועדים להגשת תובענות נגד המוסד לביטוח לאומי וערעורים לבית הדין על החלטותיו. עד היום החוק לא נתן אפשרות לבית הדין להאריך מועדים אלו, אפילו אם הטעמים היו מוצדקים.
 • חוק אכיפת דיני העבודה * – כך שיכלול מגנונים אמיתיים של הגנת עובדי קבלן. אמנם בנתיים רק בתחומי ניקיון שמירה והסעדה. גלגול של הצעת חוק אחריות מזמין לזכויות עובדים של קבלן שירותים – שקבעה שהאחריות לשמירה על זכויותיהם של עובדי קבלן אינה מוטלת רק על כתפי הקבלן המעסיק אותם אלא גם על כתפי המוסד שהזמין את השירותים. הוכנה לקריאה שנייה ושלישית בשלהי הכנסת הקודמת והולידה את הצעת החוק הממשלתית.

חוקי זכויות נשים

 • הארכת חופשת הלידה ל-14 שבועות – חנין הוא היוזם הראשון של החוק אשר האריך את חופשת הלידה ל-14 שבועות.
 • העלאת גיל הנישואין בישראל ל-18 שנים – חנין הוא היוזם הראשון של החוק שקבע כי גיל הנישואין בישראל יועלה ל-18. עד היום, חוק גיל הנישואין משנת 1950 קבע את גיל 17 כגיל מינימאלי לנישואין. קביעה זו אינה עולה בקנה אחד עם נורמות בינלאומיות מקובולות ועם התפתחויות במשפט ובמחקר בנושג לנישואי קטינים. תופעת נישואי קטינים מהווה פגיעה חמורה בזכויות היסוד של הקטין, ובראשון הזכות להיכנס בברית הנישואין תוך הסכמה חופשית. עיקר קורבנות התופעה הן נערות צעירות, אותן משיאים תוך לחץ של משפחתן וסביבתן ולמעשה בכפיה.
 • גמלת הבטחת הכנסה לאישה במקלט לנשים מוכות – שהות במקלט לנשים מוכות לא יכול לשמש אליבי למדינה להתנער מאחריות.  נשים השוהות במקלטים לנשים מוכות זקוקות יותר מכל להבטחת הכנסה מאחר ואין להן מקור פרנסה אחר והן מגיעות למקלט חסרות כל.  יחד עם ח"כ זהבה גלאון.
 • מענק הסתגלות לנשים ביציאה ממקלט לנשים מוכות.  כיום נשים אשר עוזבות מקלט בו הן שהו עקב חשש לחייהן וחיי ילדיהן לא יכולות לחזור לביתן, ולכן הצעת החוק תעניק להן את הזכות למענק הסתגלות להן ולילדיהן.  הצעת חוק זו מצטרפת להצעת חוק נוספת שלי ושל ח"כ גלאון אשר עברה בקריאה שנייה ושלישית, ואשר מאפשרת לאישה במקלט לנשים מוכות לקבל גמלת הבטחת הכנסה.
 • חוק איסור פרסום שירותי זנות – המתמודד עם המנגנון הכלכלי שביסודה של תעשיית הזנות.  יחד עם ח"כ אורית זוארץ.
 • הבטחת תשלום מזונות גם לאישה שביקרה בחו"ל – החוק החדש קובע כי לא ניתן יהיה למנוע דמי מזונות מהביטוח הלאומי לנשים היוצאות לחו"ל.  יחד עם ח"כ פאינה קירשנבאום.

חוקי הגנת ילדים

 • תיקון לחוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול) – (הליכים חלופיים) – במקום לשלוח נערים לכלא ולהכשיר עברייני עתיד – החוק מייצר מערכת של הליכים חלופיים, במסגרתם הם מקבלים אחריות למעשיהם ומעורבים בפעולות תיקון במעגלים שונים.  ניסיון עולמי מלמד שזה צודק יותר וגם יעיל יותר.  יחד עם ח"כ זבולון אורלב.
 • חוק מסירת מידע להורה – מעגן את זכות שני הורים החיים בנפרד לקבל מידע לגבי ילדיהם.  יחד עם ח"כ יריב לוין.
 • חוק להארכת פעילותה של הקרן לילדים ונוער בסיכון – הקרן לילדים ונוער בסיכון הוקמה במקורה כאמצעי להתמודד עם התרחבות העוני, המצוקה והבעיות החברתיות בקרב ילדים ונוער עם הקיצוץ הגדול בקצבאות הילדים. במהלך השנים הקרן פיתחה מגוון של פעילויות של עזרה לילדים ונוער בסיכון ופעילותה זוכה לשבחים מכל עבר. הקרן הוקמה בראשיתה מתוקף הוראת שעה בלבד שתוכננה לפוג בסוף שנת 2007. החוק האריך את פעילות הקרן בשנה.
 • חוק איסור מכירת כרטיסי הגרלה לקטינים – החוק בא למנוע מכירה של כרטיסי הגרלה למי שטרם מלאו לו 18 שנים, כדי להגן על קטינים מהתמכרות להימורים ומבזבוז של כסף רב.  יחד עם ח"כ אחמד טיבי.
 • החלפת השנתון הקובע מהלוח העברי ללוח הכללי לעניין הרשמה לבתי ספר.
 • איסור מכירת סיגריות באמצעות מכונות אוטומטיות – החוק נועד לצמצם את הנגישות של סיגריות ומוצרי עישון עבור בני נוער.  יחד עם ח"כ אורי אריאל.

חוקי הגנת הסביבה והבריאות

 • חוק המזהם משלם – חוק רוחבי המעדכן ומתקן את כלל החוקים הסביבתיים בישראל. החוק כולל מנגנונים מתקדמים של ענישה כלכלית – מנהלית ופלילית – נגד מזהמים. החוק מחמיר את הענישה על גורמים המזהמים ללא רישיון וקובע מנגנון גבייה גם מגורמים המזהמים בהתאם לחוק. מנגנון זה אמור לתמרץ מפעלים לעבור לטכנולוגיות נקיות יותר.
 • חוק אוויר נקי – זהו חוק שאושר לקריאה ראשונה בכנסת ה-16 וגובש מחדש בכנסת ה-17 תוך מעורבות פעילה של ח"כ חנין. זהו חוק מקיף המסדיר, לראשונה בישראל, באופן כולל את שאלת פליטת המזהמים לאוויר, תוך הידוק הטבעת סביב התעשייה המזהמת.
 • חוק האכיפה הסביבתית – מקנה לפקחי המשרד להגנת הסביבה סמכויות רחבות של חיפוש וחקירה. לראשונה מכפיף את מערכות הביטחון השונות לאכיפה אזרחית.
 • חוק האכיפה הסביבתית (רשויות מקומיות) – ההצעה מעניקה לרשויות המקומיות סמכויות אכיפה של חוקים סביבתיים ובכך משיגה בו זמנית מטרה סביבתית חשובה (הגברת האכיפה של חוקים סביבתיים), ומטרה חברתית חשובה (הזרמת כספי קנסות ממזהמים סביבתיים הישר לקופותיהן של הרשויות שתושביהן הם הנפגעים העיקריים מן הזיהום).
 • חוק לצמצום זיהום האוויר מתחבורה (תיקון 84 לפקודת התעבורה) – החוק יוצר הסדר ברור בחלוקת הסמכויות בין הממשלה והשלטון המקומי ומסיים את המצב הקשה בו כל אחד משני הצדדים היה יכול לשתק יוזמות של הצד האחר. התיקון מחייב את הרשות המקומית לפעול להפחתת זיהום האוויר מתחבורה בכל מצב בו יש רמה גבוהה של זיהום באוויר.
 • חוק השקיפות הסביבתית – חובת דיווח על פליטת חומרים מזהמים – חוק הדורש שקיפות בכל הנוגע לפליטות של חומרים מזהמים לסביבה, מטיל על מפעלים חובות דיווח מפורטות, מקים מרשם של חומרים מזהמים שנפלטו ומחייב את פרסום הנתונים לידיעת הציבור.  הניסיון מלמד שחובות דיווח סביבתיות משנות התנהגות של מפעלים מזהמים.  שקיפות סביבתית היא כלי דמוקרטי ומכשיר מרכזי לגיוס הציבור לפעולה נגד זיהומים ומזהמים.  התחמקות מדיווח תהיה עבירה פלילית ותגרור גם עיצומים כספיים מנהליים בשיעורים ניכרים.
 • התייעלות אנרגיה במבני ציבור – קובע מנגנון מקיף להפחתת השימושים באנרגיה במערכת הציבורית. בין היתר, כל מוסד ציבורי מחויב לתכנית מוגדרת של הפחתה בצריכת אנרגיה. כמו כן כולל שורה של אמצעים לחיסכון באנרגיה לרבות התקנה של נורות חסכניות, החלפת ציוד חשמלי ונוהל להפעלתו החסכונית.  יחד עם ח"כ ניצן הורוביץ וח"כ אורית זוארץ.
 • חובת התקנת אביזרים חוסכי מים במבני ציבור – מחייב התקנת אביזרים חוסכי מים, ובכלל זה חסכמים, בכל המבנים הציבוריים, וזאת כדי לחסוך מים.  יחד עם ח"כ אופיר אקוניס.
 • חוק ההגנה על חופי מפרץ אילת – החוק מחיל לראשונה את חוק שמירת הסביבה החופית, החל על חופי הים התיכון, גם על מפרץ אילת.
 • חוק ההגנה על הכנרת – חוק אשר מחיל גם על חופי הכנרת את הוראות חוק שמירת הסביבה החופית, ומקים רשות (איגוד ערים כנרת) שתפעל להגנת הכנרת וחופיה.
 • חוק הרשות הלאומית לפינוי מוקשים – מקים רשות שתפעל לפינויים וסילוקם של מאות שדות מוקשים הפזורים בארץ.  יחד עם ח"כ צחי הנגבי, ח"כ רוני בר-און וקבוצת ח"כים.
 • חוק איסור נהיגה בחופים – קובע איסורים ברורים והגדרות לנהיגה בחופים, מחדד את הענישה ומייצר מנגנוני אכיפה אפקטיביים ומודרניים לאיסור הנהיגה בחופים.
 • חוק הפיקדון החדש – מטיל אחריות ישירה על היצרנים על בסיס עיקרון "המזהם משלם".
 • חוק פטור מארנונה לבתי ספר שדה – מסייע למוסדות החינוכיים הסביבתיים.  יחד עם ח"כ זבולון אורלב.
 • מחזור פסולת אלקטרונית * – החוק החל את דרכו בהצעות חוק פרטיות שלי ושל ניצן הורוביץ. בהמשך הוגשה הצעת החוק הממשלתית שאימצה את עיקרי הדפוס שהצענו. פסולת אלקטרונית עלולה לגרום לזיהומי קרקע ומי תהום.  במרכז החוק העיקרון החברתי החשוב של המזהם – משלם. החוק מרחיב את עקרון אחריות היצרן לטיפול בפסולת כזו ולהפחתתה וקובע מנגנון להסדרת האיסוף והמחזור של מכשירים שנקנו.

חוקי הגנת בעלי-חיים

 • איסור ייבוא מוצרי קוסמטיקה וחומרי ניקוי שנוסו על בעלי חיים – החוק אוסר ייבוא לארץ של מוצרי קוסמטיקה ניקיון, שאינם לצרכי בריאות, וחומרי ניקוי שתהליך ייצורם היה כרוך בניסויים בבעלי חיים.  יחד עם ח"כ איתן כבל וח"כ ניצן הורוביץ.
 • איסור עקירת ציפורני חתולים שלא למטרות רפואיות – עקירת הציפורניים עליה אוסר החוק מתבצעת לרוב עקב רצונם של בעלי חתולים להגן על הריהוט הביתי. זהו ניתוח בלתי הפיך, הגורם לכאב רב לחיה.  יחד עם ח"כ איתן כבל.
 • חוק עיקור/ סירוס כלבים – מטרת החוק היא להתמודד באופן אנושי עם תופעת אלפי הכלבים משוטטים שמומתים מדי שנה בייסורים או חווים התעללות קשה. ע"פ החוק, מי שיעביר את כלבו סירוס או עיקור יחזיר בתוך שנתיים את ההשקעה בזכות ההנחה שיקבל על האגרה.  יחד עם ח"כ איתן כבל.

* = הצעת חוק פרטית שאומצה ע"י הממשלה והתקבלה כהצעת חוק ממשלתית —

הצעות חוק בהכנה לקריאה שניה ושלישית (אחרי קריאה ראשונה)

 

 • תגי זיהוי לשוטרים התמודדות כוללת ומקיפה עם התופעה המוכרת של "שוטרים  אנונימיים" המייצרת אלימות משטרתית אנונימית.
 • איסור על מעבידים להחתים את עובדיהם על התחייבויות להמשך עבודה במקום העבודה או לכיסוי נזקים אפשריים של המעביד.
 • הפחתת השימוש בשקיות פלסטיקבישראל נצרכות מדי חודש כ-430 מיליון שקיות פלסטיק ברשתות השיווק. חלקן היחסי של שקיות הפלסטיק מהווה כ-28% מנפח הפסולת המושלכת בישראל ו-7% ממשקלה. פסולת זו דורשת שטחי הטמנה יקרים שהולכים ואוזלים. הפלסטיק ממנו עשויות השקיות הוא חומר שאינו מתכלה, אינו מתפרק בטבע ואינו ממוחזר בישראל. הצטברותו יוצרת השלכות סביבתיות רבות וביניהן זיהום שטחים פתוחים מאחר והשקיות מתפזרות ברוח תוך זיהום נופי הארץ; סכנה לבעלי חיים, פגיעה בצומח ובקרקע, והדבר משפיע לרעה על התפוקה החקלאית ועוד. מטרתה של הצעת חוק זו הינה צמצום משמעותי בשימוש בשקיות הפלסטיק והגברת השימוש בשקיות רב-פעמיות העשויות מחומרים ידידותיים לסביבה, כמו גם העלאת המודעות בקרב הציבור לנושא ופיתוח אחריות סביבתית.
 • פיצוי לנפגעי פוליו שלקו במחלה לפני קום המדינהעל פי חוק פיצוי נפגעי פוליו, מעניקה המדינה פיצוי חד פעמי וקצבה חודשית למי שנולד בישראל וחלה במחלת הפוליו. מאז עבר החוק עשרות מן החולים, אשר נולדו וחיו בארץ ישראל לפני ההכרזה על מדינת ישראל, נדחו  על ידי המוסד לביטוח לאומי משום שהמוסד לביטוח לאומי מפרש את המילים הנקובות בחוק "לקה בישראל" במשמעות של – לאחר הכרזת המדינה. החוק בא לתקן מצב מעוות זה ולהבטיח כי גם מי שחי בישראל ונולד בה טרם הקמת המדינה יזכה לזכויות הקבועות בחוק.

הצעות חוק בהכנה לקריאה ראשונה (עברו קריאה טרומית):

 •  
 • חוק עמדות שמירה לעובדים בענף השמירה והאבטחה. חוק המחייב מעסיקים וקבלני כוח אדם להעמיד לרשות מאבטחים ושומרים עמדה מוצלת או מחוממת לפי הצורך. יחד עם ח"כ דניאל בן סימון.
 • חוק הלוואת לדיור – חובת הפנייה לוועדה מיוחדת ולוועדת חריגים לפני הגשת בקשה לביצוע משכנתה. מטרת הצעת החוק היא לתקן עיוות הקיים בדין הנוכחי, אשר מביא לפגיעה מיותרת בחייבים אשר נקלעו למצוקה בהחזרי הלוואות לדיור, כמו גם לעומס מיותר על מערכת ההוצאה לפועל. לפי ההצעה בנק לא יוכל לממש משכנתה לפני בדיקה מעמיקה של סיוע ללווה.  יחד עם ח"כ איתן כבל.
 • הצעת חוק לעידוד תחבורה ציבורית הצעת החוק הקובעת חובת הכנת תכנית כוללת לקידום התחבורה הציבורית ומהלכים לקידום תחבורה ציבורית באמצעות המדינה ומוסדות השלטון המקומי, בין היתר באמצעות: שיפור השירות למשתמשים בתחבורה הציבורית, קביעת עדיפויות דרך לתחבורה הציבורית, שיפור שילוב אמצעי התחבורה הציבורית השונים, הפחתת זיהום האוויר והוזלת עלויות הנסיעה בתחבורה הציבורית.
 • פיקוח על ספרי לימוד– לפי ההצעה, מחירי ספרי הלימוד ייקבעו על ידי שר החינוך בנוסף ייעצר הנוהג של הוצאות הספרים להדפיס "מהדורות מחודשות" ואשר מחייב את ההורים לרכוש אותן, ללא יכולת לרכוש ספרים יד שנייה ולהעביר מאח לאח. הדפסת מהדורות ספרים חדשות, השונות מהמהדורות הקודמות, תאושר רק בעקבות שינוי בתכנית הלימודים. יחד עם ח"כ אורי  אריאל וח"כים נוספים.
 • הגנה מפני שימוש בטלפון נייד והגבלת פרסומות. הצעת החוק מחייבת פרסום אזהרה על נזקי הקרינה הסלולארית על גבי המכשירים ואריזתם וכן בכל פרסומות למכשיר טלפון נייד. כן קובעת הצעת החוק איסור מוחלט על פרסומות לטלפונים סלולאריים המכוונת לקטינים. החוק קובע עונשים פליליים לעובר עליו ומקנה גם זכות להגשת קובלנות פליליות. יחד עם ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ'.
 • איסור התפקדות ליותר ממפלגה אחתהצעת חוק זו באה לעקור מן השורש תופעה שמכבידה על המערכת הפוליטית – התפקדות לחברות ביותר ממפלגה אחת", נכתב בדברי ההסבר המצורפים להצעה. "תופעה זו מנוגדת לחוק, ופוגעת קשות לא רק במהימנות תוצאות הבחירות, אלא גם בתדמית המערכת הפוליטית-מפלגתית כולה. יחד עם ח"כ יוחנן פלסנר.
 • הצעת חוק מים אפורים – מסדירה שימוש חוזר במים ובכך צמצום היקף צריכת מי השתייה. יחד עם ח"כ ניצן הורוביץ.
 • הסדרת עיסוקים הנוגעים לבעלי חיים – מסדירה תנאי החזקה, הובלה ואילוף של בעלי חיים וכן תנאים בעניין אופן המתתם או הצגתם בתערוכות, תחרויות והצגות.
 • סמכויות פיקוח לפי חוק צער בעלי-חיים. בין היתר תאפשר ההצעה למפקחים לפי החוק להיכנס למתקנים להחזקת בעלי-חיים (כגון חנויות ופינות חי), לערוך מדידות ולעיין במסמכים כדי לבדוק אם המקום עומד בתנאי החוק. יחד עם ח"כ איתן כבל ואחרים.
 • חינוך למניעת צער בעלי חיים. קובע כי השר להגנת הסביבה יגבש תכנית להקניית ידע וכלים בנושא מניעת צער בעלי חיים לעובדי המדינה. הסעיפים שמתייחסים לגיבוש תוכניות במערכת החינוך ובצבא לא זכו לתמיכת הממשלה. יחד עם ח"כ ניסים זאב ואחרים.
 • הגבלת תקופת ההסגר של בעלי חיים. הצעת חוק זו באה למנוע מקרים בהם בעל חיים נאלץ לשהות בתחנת ההסגר שלא לצורך. כמו כן, הוטרינר הרשותי יהיה רשאי להורות כי בעל חי לא יילקח למאורת בידוד אם מצא כי בעל החי נשך בתגובה להתגרות והוא אינו נמצא ביישוב שבו דווח על כלבת, או אם מצא כי התקיימו נסיבות אחרות המצדיקות זאת. יחד עם ח"כ עינת וילף וח"כ איתן כבל.
 • חוק כפר שלם, הצעת חוק אשר באה להילחם באכזריות מכונת הפינויים של הממשלה ועיריית תל אביב בראשות רון חולדאי.  הצעת חוק זו מהווה תיקון עוול ובשורה לתושבים. עם ח"כ אופיר אקוניס, ח"כ דוד אזולאי, ח"כ זבולון אורלב, ח"כ יואל חסון ואחרים.

הצעות חוק שאני נאבק על החלת דין רציפות שיאפשר המשך קידומן לקריאה שניה ושלישית:

 

 • הצעת חוק להארכת חופשת הלידה לכדי 16 שבועות . בכנסת הקודמת העברתי, עם ח"כים נוספים, הארכה של חופשת הלידה ל-14 שבועות.מחקרים  הוכיחו  את  חשיבות  טיפוח  הקשר  בין  האם  לתינוק דווקא בחודשים הראשונים, לרבות חשיבות ההנקה בחודשים אלה, ותרומתה לחיזוק המערכת החיסונית של התינוק. בנוסף, הארכת  חופשת הלידה תצמצם את מספר הנשים הפורשות מהעבודה בשל קשיים במציאת סידור לתינוק המניח את הדעת, הן מבחינת איכותו והן מבחינת עלותו. חופשת הלידה שהצלחנו להאריך בכנסת הקודמת עומדת על הזמן המינימאלי שנקבע ע"י ארגוני הבריאות הבינלאומיים אשר מדינות רבות כבר מרחיבות כיום ואין סיבה שישראל תישאר מאחור בנושא חיוני זה.
 • הצעת חוק אמצעי אכיפה כנגד מזהמי מקורות מים הצעת החוק באה ליצור מנגנוני דיווח עצמי של מפעלים וגורמים מזהמים אחרים על היקף הזיהום שהם פולטים, ובכך לשפר את יכולת הפיקוח הציבורי עליהם.

ניתן להיות איתנו בקשר דרך כתובת המייל: dovhanin@gmail.com וכן ניתן לעקוב אחר פעילותנו בכנסת באופן יומיומי  בעמוד הפייסבוק, בחשבון הטוויטר ובאתר הרשמי .

لقوانين التي مرت بالقراءتين الثانية والثالثة:

1.      منع الفصل الدوري – يمنع المشغلين من تشغيل العمال لفترة قصيرة ومن ثم يقوم بفصلهم ليشغلوهم من جديد بعد ذلك، لمنعهم من تلقي مخصصاتهم وحقوقهم الاجتماعية.

2.      منع أخذ ضمانات من العامل – بحسب القانون فان المشغلين الذين يطلبون ضمانات من عمالهم مثل ، وصولات، ضمانات، ودائع وغيرها سيتعرضون لعقوبات سجن وغرامة. القانون ينطبق أيضا على عاملي المقاولة.

3.      مستحقات ضمان الدخل للنساء المعنّفات: بالذات النساء الموجودات في ملجأ يحتجن أكثر من غيرهن لمستحقات ضمان الدخل. ملجأ النساء المضروبات لا يجمد حياة النساء! ولكن في الملجأ تزداد المتطلبات والمصروفات التي تحتاجها النساء نتيجة تركهن لبيوتهن وبالتالي فإن مخصصات ضمان الدخل يمكن أن تساعدهن على الاستمرار بحياتهن.

4.      منع حجز مخصصات المرافقة للمكفوفين – هذا القانون يهدف الى منع السلطات من الحجز على المخصصات التي يستحقها المكفوفين من أجل تسهيل حركتهم واندماجهم بالمجتمع. على الرغم من ان الحديث يدور عن بضعة مئات من الشواقل لكل مكفوف لكن هذه المبالغ بالنسبة لغالبية المكفوفين هي مبالغ ذات وزن خصوصاً ان غالبية المكفوفين موجودون ضمن عناقيد اجتماعية-اقتصادية فقيرة نسبياً.

5.      قانون المسار البديل لمخالفات القاصرين – المسار البديل لمعالجة جرائم القاصرين هو الحل الأفضل. فليس من المفضل بأي شكل من الأشكال إدخال القاصر الى السجن وإيقافه أمام القانون الجنائي. إدخال القاصر الى السجن هو خطأ بحق القاصر وهو خطيئة بحق المجتمع فهكذا يتم خلق مجرم جديد وإضافي. المبادرة الأولى لمشروع القانون كانت النائب الجبهوية تمار غوجانسكي.

6.      قانون الشفافية البيئية – وجوب تقديم تقرير حول المواد الملوثة – القانون يفرض على الحكومة تنفيذ عملية مراقبة جدية وبالتالي تحملها المسؤولية الكاملة عن أية تلويث يضر بصحتنا وبصحة أبناءنا. كما تبين الدراسات ان فرض الشفافية على المصانع وإجبارها على تقديم تقارير حول المواد الملوثة التي يتم بثها يؤدي بهذه المصانع الى تنجيع عملها والى تقليل ضخ المواد الملوثة الى بيئتنا خوفا من محاسبة الجمهور لها. الشفافية البيئية هي جزء من الأدوات الديمقراطية وهي جزء من نشاطنا من أجل تجنيد الجمهور للعمل ضد التلويث والملوثين.

7.      قانون منع نشر إعلانات جنسية: القانون جاء لمنع نشر إعلانات خدمات الدعارة، والتي هي جزء لا يتجزأ من شبكة الاتجار بالنساء.

8.      ضمان دفع النفقة للمرأة التي سافرت الى خارج البلاد– القانون الجديد يقر أنه لا يمكن وقف دفع النفقة من التأمين الوطني للنساء اللاتي تسافرن الى خارج البلاد.

9.      قانون حقوق المتضرر من مخالفة – القانون يقوم بإعطاء المتضرر من حوادث الطرق مكانة قانونية في المداولات حول صفقات ادعاء مع المخالفين الذين أصابوهم بأذى.

10.  منع التمييز بناءً على الميول الجنسية، حمل أو أبوة/أمومة في خدمات التشغيل – توسيع منع التمييز الى الميول الجنسية هو أمر هام للغاية.

11.  قانون منع تسجيل جنائي بشكل فوري للجنود الذين يرفضون تنفيذ أوامر: أو لا يقومون بالمثول لتأدية الخدمة العسكرية.

12.  اقتراح قانون تنجيع الطاقة في المباني العامة: الاقتراح يحتوي على جهاز متكامل لتخفيض استعمال الطاقة في القطاع العام. بكل مؤسسة  عامة سيتم القيام بفحص صورة الوضع الحالي لاستهلاك الطاقة، وبحسب هذه الصورة سيتم إقرار برنامج واضح لتخفيض كمية الطاقة المستعملة. القانون يحدد بدقة الكمية الواجب تخفيضها. كذلك يحتوي القانون على مجموعة من الوسائل للاقتصاد بالطاقة وبضمنها إضاءة موفرة للطاقة، إغلاق الأجهزة الكهربائية التي لا يتم استعمالها وغيرها من الخطوات.

13.  قانون المياه: القانون ينص على وجوب تزويد الأبنية العامة بأجهزة للتوفير باستعمال المياه وذلك من منطلق إعطاء حلول بديلة وعملية لموجة ارتفاع أسعار المياه في البلاد.

14.  قانون منع سياقة المركبات على الشواطئ: القانون يقوم بوضع ضوابط وممنوعات واضحة للسياقة على الشواطئ وذلك من أجل حماية المستجمين على الشواطئ من جهة وحماية الشواطئ المتبقية في البلاد، القانون كذلك يحدد بشكلٍ واضح العقاب ويقوم باستحداث آليات تنفيذ للقانون فعالة وحديثة.

15.  قانون توسيع صلاحية المراقبة لوزارة حماية البيئة: اقتراح القانون يساوي بين صلاحية مراقبي وزارة حماية البيئة وبين صلاحية مراقبي البيئة في السلطات المحلية. لأول مرة سيتم وضع الأجهزة الأمنية تحت مراقبة جهاز مدني وهو الأمر الذي خلق معارضة ونقاش مطول مع الأجهزة الأمنية لإقرار القانون.

16.  قانون الإيداع (חוק הפיקדון): (تعديل- تفعيل القانون على عبوات المشروب الكبيرة- سعتها أكبر من لتر ونصف وتوسيع مسؤولية المصنعين والمستوردين)- وضع المسؤولية المباشرة على المنتجين بحسب مبدأ "الملوث يدفع".

17.  إقتراح قانون تقليص فرض إرتداء خوذه واقية أثناء سياقة الدراجة الهوائية: اقتراح القانون يقلص بشكل كبير القانون الذي تم إقراره في الكنيست ال-17 والذي نص على أن سياقة الدراجة الهوائية من دون ارتداء خوذه واقية هي مخالفة جنائية. بحسب القانون الجديد سيتم تقليص القانون للمسافرين على الدراجات الهوائية ضمن منافسات رياضية خارج المدينة.

18.  قانون إعطاء معلومات لأحد الوالدين: عندما ينفصل الوالدان، تتركز المعلومات حول الأطفال لدى الوالد الذي يعيش عنده الابن، بينما يتم حجب الكثير من المعلومات عن الوالد الآخر. اقتراح القانون يضيف الى سجل القاصر في سجل السكان عنوان الوالد الذي لا يعيش مع القاصر، وهكذا يمنح هذا القانون الوالدين إمكانية الحصول على المعلومات عن أبنائهم بشكلٍ متساوٍ.

19.   قانون منع استيراد مواد تجميل ومواد تنظيف تم تجربتها على الحيوانات: هدف اقتراح القانون منع استيراد مواد تجميل ومواد تنظيف، ليس لأهداف طبية، والتي تم تصنيعها وتجربتها على الحيوانات.

20.  اقتراح قانون الرفق بالحيوان: منع إزالة أظافر القطط من دون حاجة طبية لذلك.

21.   قانون تمديد فترة مكوث عامل التمريض الأجنبي: مشروع القانون يخول لجنة خاصة برئاسة قاضي متقاعد السماح لعمال أجانب بمجال التمريض والذين يعملون مع مرضى خاصين من البقاء في البلاد لفترة أطول حتى لو أنهم لم يعملوا لمدة سنة كاملة قبل التمديد.

22.  الغاء رسوم الأرنونا عن المدارس الحقلية – القانون يساعد هذه المدارس البيئية الهامة.

23.  مشروع قانون تقييد التدخين للقاصرين- منع وضع أكشاك آلية لبيع السجائر: مشروع القانون جاء ليمنع القاصرين من الحصول على السجائر من دون رقابة بواسطة الأكشاك الآلية المنتشرة في البلاد.

24.  مشروع قانون وجوب اعطاء معلومات حول ربط المركبة بقروض:

25.  قانون السلطة الوطنية لإزالة الألغام: هدف القانون إقامة هيئة تأخذ على عاتقها إزالة الألغام. حيث انه وعلى الرغم من ان في إسرائيل هناك المئات من حقول الألغام والتي تشكل خطراً محدقاً على الجمهور الواسع الا انه لا توجد أية هيئة أو سلطة مسؤولة عن إزالة الألغام بشكل كامل.

·         قانون تطبيق قوانين العمل – بحيث يتم تطبيق هذه القوانين على عاملي شركات ا لمقاولات. هذا القانون هو بمثابة استمرار لاقتراح قانون مسؤولية مستأجر خدمات شركات القوى العاملة: اقتراح القانون ينص على ان مسؤولية المحافظة على حقوق عاملي شركات القوى العاملة لا تقع فقط على أكتاف المقاول صاحب الشركة وإنما أيضاً على الجهة أو المؤسسة التي طلبت الخدمة.

قوانين أقرت بالقراءة الأولى ويتم تحضيرها للقراءتين الثانية والثالثة

26.  الشفافية بقرارات دائرة أراضي اسرائيل: القانون يعالج قضية هامة: دائرة أراضي إسرائيل تسيطر على 90% من الأراضي في البلاد. ولكن من بين 1800 قرار إدارة لهذه الدائرة، تم نشر 51 قراراً فقط. غياب الشفافية في هذا الجسم هو مدخل للفساد، التمييز ولتفضيل المقربين وأصحاب رؤوس المال. القانون يفرض نشر كافة قرارات إدارة دائرة أراضي إسرائيل على شبكة الانترنت فور صدورها.

27.  قانون ظروف سجن ملائمة: اقتراح القانون تضمن ظروف سجن والتي تحافظ على كرامة وصحة الأسرى. القانون يسري على كافة ا لأسرى وبضمنهم الأسرى الأمنيين.

28.  الغاء ضريبة الأرنونا على مؤسسات دعم وتشغيل أصحاب الاحتياجات الخاصة:

29.  اقتراح قانون إعطاء المجال لمحكمة العمل لتمديد فترة تقديم الشكاوى: هدف اقتراح القانون هو تمكين محكمة العمل من تمديد فترة تقديم الشكاوى ضد مؤسسة التأمين الوطني وتمديد فترة الاستئناف على قرارات المؤسسة. الوضع القائم حتى اليوم لا يعطي المحكمة إمكانية تمديد هذه الفترات، حتى لو كانت الأسباب وجيهة. في الفترة الماضية صرح قضاة محكمة العمل أنفسهم حول عدم عدل هذا الواقع. مشروع القانون مدعوم من قبل مجموعة منظمات حقوق العمال.

30.  قانون منع التمييز بسبب الجيل: القانون يمنع التمييز بقبول متقدمين للعمل بسبب الجيل.

31.  تفاصيل رجال الشرطة: القانون جاء لمكافحة عنف رجال الشرطة الذين يعملون من دون وضع تفاصيلهم على ملابسهم وبمكان يستطيع المواطن رؤيته والتعرف عليه.

32. منع المشغلين من إجبار عمالهم التوقيع على ضمانات لاستمرارهم بالعمل لديهم أو من أجل تغطية أضرار متوقعة للمشغل.

33.  مشروع قانون التقليل من استعمال أكياس البلاستيك: في اسرائيل يتم استهلاك 430 مليون كيس بلاستيكي كل شهر. هذه الأكياس تشكل 27% من حجم النفايات التي يتم إلقاءها في البلاد وتشكل 7% من وزن هذه النفايات. مشروع القانون جاء من أجل التخفيف من استعمال أكياس البلاستيك بواسطة عملية تدريجية ومن خلال دعم بدائل أكثر توفيراً وأطول عمراً.

34.  قانون تعويض مرضى شلل الأطفال والذين أصيبوا بالمرض قبل قيام الدولة: بحسب قانون تعويض مرضى شلل الأطفال فان التعويض يتم دفعه فقط للمرضى الذين أصيبوا بالمرض بعد قيام الدولة. اقتراح القانون جاء ليعدل الغبن الحاصل على المواطنين الذين عاشوا في البلاد قبل قيام الدولة ومرضوا بهذا المرض لكي يحصلوا هم أيضا على التعويض.

قوانين مرت بالقراءة التمهيدية ويتم تحضيرها للقراءة الأولى:

35.  دعم النساء الخارجات من ملجأ النساء المعنّفات: مشروع القانون يأتي ليساعد النساء الخارجات من تجربة قاسية ومن اعتداءات سابقة، وبعد أن أمضين على الأقل شهرًا في ملجأ للنساء المعنّفات، على البدء ببناء حياتهن الخاصة وحياة أبنائهن من جديد. خصوصا إذا ما خرجن الى بيت آخر غير بيتهن الأصلي من جراء منعهن من العودة اليه.

36.  قانون رفع جيل الزواج: إقتراح القانون يقضي برفع جيل الزواج من 17 الى 18 عاماً وبذلك يضع حد للقانون الذي تم فرضه منذ العام 1950 ويضع الحد الأدنى لسن الزواج ال-17 عاماً. القانون جاء ليدافع عن حقوق القاصرين وخصوصاً القاصرات اللاتي يتم تزويجهن قبل البلوغ ومن دون موافقتهن.

37.  قانون تحسين ظروف عمل عاملي الحراسة: القانون يجبر المشغلين والمقاولين بوضع ظروف مناسبة للتدفئة أو للتظليل أثناء العمل.

38.  قانون قرض سكني – هدف اقتراح القانون تعديل مشكلة موجودة في القانون الحالي، حيث يتم الإضرار بشكل كبير بالحاصلين على قرض سكني إذا ما تعرضوا الى مشكلة اقتصادية معينه. بحسب اقتراح القانون البنك لن يستطيع الإضرار بالمواطنين من دون فحص إمكانيةمساعدتهم أولا.

39.  اقتراح قانون تشجيع المواصلات العامة: هدف  اقتراح القانون هو دعم وتطوير استعمال المواصلات العامة في الدولة وذلك من خلال برنامج متكامل لدعم وتطوير المواصلات العامة، والذي سيتم تحضيره والمصادقة عليه خلال عام من إقرار القانون. البرنامج سيتضمن نقاط مختلفة منها: تحسين الخدمة لمستخدمي المواصلات العامة، إعطاء حق الأولوية للمواصلات العامة، تحسين الدمج والتنسيق بين وسائل النقل العامة المختلفة، التقليل من تلوث الهواء وتخفيض أسعار السفر في المواصلات العامة. كذلك يحوي البرنامج إمكانية تقديم خدمات المواصلات العامة بالمجان من أجل تشجيع المواطنين التحول من استخدام  المركبات الخاصة الى المواصلات العامة.

40.  قانون مراقبة أسعار كتب التعليم: بحسب القانون فان أسعار الكتب سيتم تحديدها من قبل وزير التربية والتعليم، كما سيوقف القانون عملية طبع الكتب بطبعات جديدة كل بضعة سنوات وإجبار الأهالي بشراء هذه الطبعات الجديدة الأمر الذي يمنعهم من نقل الكتب من أخ الى أخ أو الحصول على كتب مستعملة.

41.  حماية من استعمال الهواتف النقالة – اقتراح القانون يفرض على شركات الهاتف الخليوي بنشر أضرار الإشعاعات الخليوية في كل إعلان لأجهزة الهواتف  وكذلك وضع ملصق خاص على الجهاز ذاته وفقا لمواصفات تقررها وزارة البيئة. كما يمنع القانون بشكل كامل نشرإعلانات للهواتف الخليوية موجهة الى القاصرين. علما ان القانون يقر عقوبات جنائية على كل من يخالفه.

42.  منع الانضمام لأكثر من حزب واحد – اقتراح القانون جاء ليجتث من الجذور ظاهرة الانضمام الى أكثر من حزب واحد. هذه الظاهرة مناقضة للقانون وتضر بمكانة المنظومة السياسية في البلاد.

43.  قانون الرفق بالحيوان – الهدف من القانون معالجة قضية الكلاب المشردة والتي يتم قتلها أو تعذيبها بشكل قاسٍ.

44.  مشروع قانون المياه الرمادية– بحسب مشروع القانون سيتم السماح بإعادة استعمال المياه وبالتالي سيتم تخفيض استعمال مياه الشرب لأغراض أخرى وذلك من خلال إعادة استعمال المياه الرمادية. مشروع القانون سيقوم بلجم رفع أسعار المياه والتي تتضرر منه بالأساس الطبقات الفقيرة.

45.  تنظيم الأعمال المتصلة بالحيوانات:  القانون يقوم بتنظيم أماكن حجز الحيوانات، نقلها وترويضها.

46.  سلطة المراقبة بحسب قانون الرفق بالحيوان: يسمح القانون للمراقبين بالدخول الى أماكن حجز الحيوانات والقيام بقياسات والنظر الى الوثائق من أجل التأكد من أن هذه الأماكن تنفذ القانون كما يجب.

47.  التربية من أجل الرفق بالحيوان: اقتراح القانون يقرر ان على وزير حماية البيئة وضع برنامج متكامل من أجل تعريف موظفي الدولة على موضوع الرفق بالحيوان. الأجزاء التي تحدثت عن إدخال هذا البرنامج الى جهاز التعليم والى الجيش لم تحظ بدعم الحكومة.

48.  تقليص فترة الإمساك بالحيوانات: اقتراح القانون جاء ليمنع حالات يتم إمساك الحيوانات في المحطات الخاصة من دون الحاجة الى ذلك. البيطري المسؤول يمكنه أن يأمر بان لا يتم عزل الحيوان إذا ما تبين له ان الحيوان قام بالعض نتيجة استفزازه.

49.  قانون كفار شليم: وهو قانون جاء ليحارب إخلاء المواطنين من الشقق التي يعيشون بها وخصوصا من قبل رئيس بلدية تل-أبيب لمصلحة أصحاب رؤوس الأموال والمتمولين الكبار.

اقتراحات قوانين تم اقرارها بالقراءة الأولى في الكنيست السابقة وأعمل على استكمال تشريعها:

50.  اقتراح قانون زيادة عطلة الولادة الى 16 أسبوعاً – في الكنيست ال-17 قمت، مع أعضاء كنيست آخرين، برفع عطلة الولادة الى 14 أسبوعاً. الأبحاث العلمية أظهرت ان هناك أهمية خاصة للأسابيع الأولى من حياة الطفل على علاقته مع الأم. الهدف من القانون رفع العطلة الى 16 أسبوعاً.

51.  اقتراح قانون معاقبة ملوثي مصادر المياه: اقتراح القانون جاء ليضع منظومة تقرير حول المصانع وجهات ملوثة أخرى والتي عليها تقديم تقارير متكاملة حول كمية التلويث التي تقوم بإصدارها.

52.  اقتراح قانون ترخيص مقاولي خدمات – اقتراح القانون جاء ليوسع فرض الواجبات على مقاولي الخدمات (مثلا في مجالات الحراسة، التنظيف والتمريض) تماما كما بقية مقاولي شركات القوى العاملة.

53.  تشجيع استعمال الدراجات الهوائية – اقتراح القانون يشجع شق طرق للدراجات الهوائية من أجل منع الخطر عن راكبي الدراجات الهوائية. كذلك يحوي اقتراح القانون على تشجيع اقتصادي للعمال والمشغلين حتى يقوموا باستعمال الدراجات الهوائية من أجل الوصول الى أماكن العمل.